| lollipopsS a întrebat:

Buna TPU... vroiam sa intreb daca la examenul de la romana la sub 1 ex 2 acela cu semnul exclamarii mergea Semnul exclamarii sa folosit dupa o interjectie si la ex 4 am scris descriere si dialog este bine? dau funda big grin :X

Răspuns Câştigător
| idnedelcu a răspuns:

Semnul exclamării marchează sfârşitul unei propoziţii exclamative. Nu e nicio interjecţie, nu e niciun verb la imperativ în această propoziţie.
Da. Este bine şi descriere şi dialog.

1 răspuns:
| Seraph_3236 a răspuns:

La ex cu semnul exclamarii nu merge. De fapt, acolo nu e nicio interjectie. "Asta-i!" e o propozitie formata dintr-un pron. dem. de apropiere la forma populara si un verb la modul imperativ (ma exact, este verbul "a fi" la imperativ)
La cea cu modurile de expunere nu sunt sigur. Eu am scris naratiune si dialog (sa merg la sigur). Este si putina descriere in fragment. ..hm...cred ca e corect si asahappy