| Scurtu_Catalin_1969 a întrebat:

Buna TPUstie cineva la ce foloseau moristile acelea de vant din filmele western? La scos apa cumva?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Extrageau apa din pamant cu ajutorul vantului.Si o depozitau in acele bazine mari pe care le tot dinamiteaza astia in filmele western.

| Scurtu_Catalin_1969 explică (pentru darrio2007):

Corect,toata stima pentru raspuns.

| Scurtu_Catalin_1969 explică (pentru darrio2007):

O idee ingenioasa, de ce nu se mai practica in mediul rural oare?

| darrio2007 a răspuns (pentru Scurtu_Catalin_1969):

Multumesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru Scurtu_Catalin_1969):

Cine are bani nu se complica cu asa ceva.Altii ar face dar nu au bani.

14 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate era moara cu apa pentru macinat grau si porumb

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate ca le-a prins din greseala in cadru

| cookie01 a răspuns:

Daca te referi la morile alea de vant mari, foloseau pentru a genera energie electrica (eoliana).

| Scurtu_Catalin_1969 explică (pentru cookie01):

Prin 1700-1800? nu cred

| Tibi45 a răspuns (pentru cookie01):

Total eronat răspunsul. La acea vreme nu existau generatoare electrice, cercetarile asupra curentul electric fiind la începuturile sale. Singura utilizare concretă efectivă a curentului în acea vreme era "telegraful cu fir", care era alimentat de la nişte pile electrice.
Primul generator electric de curent continuu a fost construit de americanul de origine italiană Pacinotti în anul 1860.

| darrio2007 a răspuns (pentru Tibi45):

De unde sa stie el asa ceva.Asta stie asta raspunde.

| Tibi45 a răspuns:

Da, extrăgeau apa din puţul alaturat şi o depozitau în butoiul mare plasat deasupra. De regulă această apă era utilizată pentru adăparea animalelor.

| roberttrif079 a răspuns:

Erau si pentru scos apa si pentru macinat

| ionutcatalinpetreanu a răspuns:

Aratau cand vine furtuna.Inainte de o furtuna vantul se inteteste si misca morisca.

| Gyorgyo a răspuns:

Cred ca erau mori....foloseau energia vantului pentru a macina.