| Andreea0612 a întrebat:

Trebuie sa duc dirigintei o cerere pentru motivarea absentelor.
A trebuit sa plec pana la bacau sa o ajut pe bunica sa care un pachet. Problema e ca nu stiu cum sa formulez asta in cerere.
Ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Eu stiu ca cererea trebuie scrisa de catre parinte.Subsemnata asa... si spune ca fiica mea eleva in clasa asa nu a putut participa la ore in ziua de datorita si pune motivul real, nu umbla cu minciuni, datorita faptului ca a trebuit sa o ajute pe bunica ei, a intervenit o problema familiala. Cererea e ca scutirile cred, adica sa fie o dovada pe baza careia ti se motiveaza absentele.Succes! happy

| Andreea0612 explică (pentru Floreenofficial):

Ma gandeam sa scriu eu pentru ca ea nu vede si scrie prea bine, dar asta nu-i o problema. Pot ruga pe altcineva sa scrie ca sa nu cunoasca scrisul.
Bunica mea doar semneaza.

| Floreenofficial a răspuns (pentru Andreea0612):

Da si ai grija ca stiu ca cererile de motivare si scutirile trebuie aduse intr-un anumit interval, gen 7 zile...nu peste o luna sau doua!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cererea trebuie să o scrie mama sau tatăl tău.

"Subsemnatul/subsemnata (numele mamei/tatălui), părinte al elevei (numele tău), de la (liceul/şcoala) din clasa (...), vă rog să-i motivaţi absenţele fiicei mele din data de 30.04. 2014 (dacă a fost astăzi, dacă nu, pui data în care ai fost plecată). Precizez faptul că nu a putut participa la ore din motive familiare.

(.....numele mamei sau tatălui şi semnătura)"

Deci cam aşa trebuie să fie cererea, şi eventual o poţi ruga pe mama ta să o sune pe dirigintă să-i explice mai în detaliu care a fost situaţia.

O seară frumoasă!

| neutrino a răspuns:

Roag-o pe mama ta sa te rezolve, si in acest fel cererea este si legala.

| DNSK a răspuns:

Daca eu am zambit cand am vazut motivul, cu siguranta ca si diriginta ta va face acelasi lucru. vorba cuiva, vorbeste cu parintii tai

| Andreea0612 explică (pentru DNSK):

Nu stiu ce e asa de ras in asta \happy ca am fost sa o ajut pe bunica mea, care ii batrana (iti dai seama) sa ia un pachet, care are vreo 15 kg sau daca nu, mai mult.