| Iuly96k a întrebat:

Trebuie sa fac un referat la limba romana (clasa a 8-a) cu titlul "Avem nevoie de modele in viata?" Ma poate ajuta cineva cu o idee?

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Da, gandeste-te la ceea ce ne inconjoara. Oameni care habar n-au sa se exprime, nu stiu ce inseamna corectitudinea, respectul, morala. Deschide Tv si observa cine e in centrul atentiei.
Acum, dupa toate astea, consideri ca lumea se indreapta incotro trebuie?
Isi mai aminteste cineva cine e Brancusi, Enescu, Porumbescu sau Grigorescu, Iorga, Labis? Par niste simple nume, dar in spatele numelor stau mari creatori, oameni plini de talent si principii, ambitie, daruire, modele de prietenie, oameni ale caror idei pot muta muntii, ale caror cuvinte pot forma caractere, a caror viata poate deveni un model, ar trebui sa devina un model.
Asta a fost subiect de BAC, doamna va forteaza un pic mana si mintea, dar incearca.

2 răspunsuri:
| ade12 a răspuns:

Avem nevoie de modele in viata

| ruka a răspuns:

Da, avem nevoie de modele in viață