| DannaT a întrebat:

trebuie sa-i cumpar fiului meu stilou pentru clasa 1 si nu stiu de care ar trebui sa iau. Cele pe care le-am incercat au un flux prea mare de cerneala si scrie urat cu ele. Va rog mult un sfat. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| LudmilaFerro a răspuns:

Cauta unul din acela de pe vremea parintilor, care se incarca sau unul Bic cu penita lata!

2 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Eu am scris și cu stilouri chinezești - chiar dacă se spune că erau foarte proaste, personal, mă descurcam foarte bine cu ele și aveam și un scris citeț.

Apoi, cel mai greu este să scrii cu stiloul. Deci scrisul se va îmbunătăți ca aspect, în mai mult timp decât dacă ar folosi pixurile (doar că pixurile îi strică aspectul și urâțește caligrafia, chiar dacă în aparență e mult mai ușor la mână sau la viteză).

Susțin scrierea cu stiloul, doar că este un pic mai dificilă, sâcâitoare și greoaie, pentru că trebuie atenție sporită.

În mod normal, ar trebui să scrie doar cu stiloul și doar cu creionul - dacă nu sunt pixuri cu gel care au biluță, cum sunt rotringurile).

Îmi pare rău că nu pot să îți spun prea multe mărci, însă eu folosesc cu încredere cele de la Pelikan sau Parker - doar că sunt mai scumpe. Însă sunt foarte-foarte-foarte bune și cred că merită prețul pentru o caligrafie elegantă și frumoasă.

Acum, decizia vă aparține. Stimă.

| goodofwar09 a răspuns:

PilotFrixon e ff bunhappy