| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Trebuie sa prezint in clasa o nuvela si sa imi conving colegii sa o citeasca.Eu m-am gandit sa fac nuvela ``La tiganci`` de Mircea Eliade. Ce as putea spune pentru a-i convinge?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Rj a răspuns:

Sa le spui ca este povestea unui barbat care este atat de incorat in profan(lumea obisnuita) incat in momentul in care ajunge in sacru nu vrea nici cum sa recunoasca si sa accepte. In momentul in care o intalneste pe fata pe care o iubeste de multi ani si aceasta ii propune sa fuga impreuna el se preocupa doar de "palaria lui noua" si ii spune fetei ca nu are bani sau casa nedandu-si seama ca iubirea pe care o traiesc ei doi este mai presus de toate lucrurile materiale. Le mai poti spune ca este o nuvela care te tine cu sufletul la gura, Gavrilescu trecand prin multe incercari pana sa ghiceasca care este tiganca.

| m4n1ak a răspuns:

Incearca sa ii convingi ca e o nuvela frumoasa, si merita citita.