| anonim_4396 a întrebat:

Trec anul acesta in clasa a XII-a, dar am unele nelamuriri legate de admiterea la facultate. Vreau sa dau la Facultatea de Medicina, dar am cateva dubii si nu sunt hotarata daca sa optez pentru cea din Iasi sau pentru cea din Cluj.Prin urmare:
1.Am observat ca anul acesta examenele de admitere de anul acesta sunt in aceeasi zi, pe 20 iulie.Lucrul acesta se intampla tot timpul? M-am gandit intr-o perioada, neavand suficiente informatii se pare, sa dau ambele examene, apoi sa aleg unde raman.Visez cai verzi pe pereti sau se poate face asa ceva? Logic ca imi doresc sa intru la buget.
2.Care facultate o considerati mai buna, daca se poate spune asa, cea din Iasi sau cea din Cluj?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| 0vidius a răspuns:

Eu sunt la UMF Iasi si e destul de acceptabila, e mai ieftina decat cea din Cluj, profesorii o parte dintre ei sunt super de treaba. Examenele se dau la majoritatea obiectelor examen grila si examen practic si la sfarsit se face media ponderala asa incat poti trece un examen chiar daca ai luat sub 5 la grila dar ai nota mare in practic sau viceversa; caminele sunt curate si renovate o parte din ele(1 mai A, e-5) Partile nasoale sunt: aparatura de laborator e invechita si nici reactivi nu prea au; unii profesori iau mita sau favorizeaza odraslele cu pile, si mai sunt si cativa profesori trecuti de 60 de ani care au cursurile neactualizate. Cartile de la biblioteca sunt majoritatea din perioada comunista(depasite din punct de vedere sitiintific).
In Cluj am inteles ca nu e prea mare diferenta fata de cea din Iasi
doar ca sunt un pic mai pretentiosi si mai scumpi.

| tynatwine a răspuns:

Anul acesta este o coincidenta data cu privire la examenul de admitere. Parerile sunt impartite, insa eu consider ca Universitatea de Medicina din Cluj-Napoca este mai renumita, mai apreciata si mai buna. Ar fi perfect sa poti da examenul in ambele locuri ca, mai apoi sa alegi Universitatea la care ai intrat mai bine si care iti acorda mai multe avantaje.