| iavan a întrebat:

Buna!
Trec clasa a 5 a și am o intrebare:ce materii voi avea la școală în acest an scolar?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| smihai23 a răspuns:

Biologie ca materie nouă, in rest cam ce ai avut pana acum.

| cosminandrei96 a răspuns:

Buna!

Anul aceasta nu vei avea material foarte diferite de anul trecut, dar totusi o sa ti le enumar:
Matematica
Lb. Romana (daca ai facut ora de lectura, nu o vei mai face)
Lb. Engleza+ Lb. Franceza/ Spaniola/ Germana etc.
Biologie(foarte frumoasa in a 5-a)
Geografie
Istorie
Desen
Muzica
Religie(optional)
T.I.C.
Tehnologie
Sport
Dirigentie

Mult succes si nu ti face griji!?

| AndreeaDeea200527 a răspuns:

Bună! Astea sunt materiile:
Limba Română (nu vei mai face lectură dacă ai făcut în clasa a IV-a)- caiet dictando
Limba Engleză-caiet dictando
Limba Franceză/Limba Germană/Limba Spaniolă( diferă în funcție de școală)- caiet dictando
Matematică- caiet pătrățele/ matematică
Biologie ( vei învăța despre plante)-caiet biologie
Istorie-caiet dictando
Geografie-caiet geografie
Religie ( obțional)-caiet dictando
Educație plastică- bloc desen, acuarele/guașă/tempera/culori acrilice, pensule de diferite grosimi, pahar apă, obțional paletă pentru pictură
Educație muzicală-caiet muzică
Educație fizică/Sport ( e același lucru)- trening, adidași etc. ( nouă ne-a cerut pantaloni negri, tricou/bluză alb/ă, adidași pentru sala de spor și adidași pentru afară)
Educație tehnologică- caiet dictando sau caiet cu pătrățele/matematică (depinde de ce îți cere profesorul)
Un obțional ( noi am avut Informatică/T.I.C )- iar depinde de ce caiet îți cere profesorul

Pe lângă astea îți mai trebuie ca rechizite:
-ghiozdan/rucsac/geantă
-penar
-pixuri albastre
-2 pixuri roșii
-2 pixuri verzi
-2 pixuri negre
-pixuri colorate
-stilou( dacă mai scrii cu stiloul)
-patroane cerneală
-corector(Fluid, tip stilou sau bandă corectoare)
-radieră
-ascuțitoare
-2 creioane grafit cu mină HB
-creion cu mină( obțional)
-rezerve creion cu mină
-liniar de 15, 20 sau 30 centimetri
-creioane colorate( o să ai nevoie de ele la biologie, geografie etc. Eu trec pe clasa a 7-a și mi-am luat)
-carioci(obțional)
-dosare de plastic( o să ai nevoie pentru proiecte)
-folii de plastic
-coperți caiete și cărți
-etichete

Cam astea sunt. Știu că nu ai zis nimic de rechizite, dar am spus că poate ai nevoie să te orientezi. Sper că te-am ajutat. Fundă? Te rroogg!