| Melinda1219 a întrebat:

Buna tuturor,
Am fost admisa la Facultatea de Limbi Straine, Universitatea Bucuresti, la sectia engleza-rusa si unii ma intreaba de ce am ales rusa, ca nu se mai cauta, ca ce mai fac cu ea etc.Voi ce parere aveti?
Mie imi place sa invat o limba straina noua, mai ales ca rusa nu prea e cunoscuta de nimeni, mi se pare o provocare.

Răspuns Câştigător
| Helena08 a răspuns:

Buna!
In primul rand in momentul in care alegi o facultate trebuie sa-ti placa foarte mult domeniul ales, sa ai acea sete de a cunoaste cat mai multe, de a deveni cel mai bun in domeniul tau. Daca tie iti place rusa, te pasioneaza, atunci restul vine de la sine. Iar cu privire la viitorul job, in general limbile precum rusa, araba, norvegiana sunt foarte cautate si bine platite si avantaj este numarul mic de cunoscatori, deci esti cu un pas in fata. Nu oricine poate studia asemenea limbi, sunt grele trebuie sa ai acel ceva, sa te pasioneze.
Alegerile, cu atat mai mult cele legate de cariera sunt personale, nu trebuie sa ne lasam influentati de ceilalti, gusturile nu se discuta.
Succes si felicitari pentru ca ai fost admisa!

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Engleza-rusa e o combinatie foarte bine aleasa. Comentatorii sa taca si sa inghita. Ai potential excelent in zona de traduceri/copywriting la combinatia asta, poti cistiga lejer 2-3.000 EUR lunar lucrind pe cont propriu 4-5 ore pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusa e grea pentru noi romanii dar, paradoxal, a inceput sa devina o limba cautata. Cind vei termina, te vei felicita pentru alegere. Mie personal nu imi place dar e doar "gustul" meu. Succes!

| UnCorpSanatos a răspuns:

Aiurea, daca era sa aleg o limba straina dupa oportunitatile de viitor era: chineza, germana, franceza, nu tocmai rusa.

| Melinda1219 explică (pentru UnCorpSanatos):

Franceza o cam stie toata lumea...si nu mai e asa cautata

| Vince a răspuns:

Multa lume merge pe principiul exemplificat de tine, si anume ca nu se mai cauta, ca nu ai ce face cu ea.Este o greseala majora deoarece iti dau cateva exemple: industria muzicala,ma refer la multi cantareti romani,care sunt sau au origini din Republica Moldova,canta tot mai mult in rusa, asadar limba rusa este tot mai utilizata si repusa pe circuitul international, chiar daca este pe cale muzicala, iar in al doilea rand, marea putere economica si putere de munca incepe sa devina cea rusa.Cunosc multi romani ce cauta locuri de munca in Rusia.Asadar,felicitari pentru alegerea facuta, te-ai axat pe ceva de viitor.Multa bafta!