| Aly2012 a întrebat:

Am o nelamurire si sper ca, cineva ma poate ajuta cu o explicatie. M-am inscris la o facultate, anul acesta, si am intrat la buget. A intervenit ceva si din pacate nu o sa mai pot merge la facultate, deci trebuie sa renunt. Intrebarea mea e: daca renunt acum la acest loc bugetat, o sa mai pot intra, in viitor, la vreo facultate la buget?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca te-ai inscris si ai fost admisa inseamna ca ti-ai CONFIRMAT, printr-o cerere, locul ocupat " la buget" --- deci l-ai acceptat! Cat mai repede, du-te la secretariat cu o cerere de retragere a dosarului. Intreaba daca iti pot da o adeverinta cum ca ai renuntat la anul de studiu finantat de la buget, sau daca insasi cererea de retragere( datata semnata, parafata) poate fi o dovada ca nu ai urmat anul universitar cu finantare de la buget.

| Aly2012 explică (pentru alessia5158):

Deci s-ar putea ca, desi a trecut doar o saptamana din anul universitar, sa se ia in considerare ca un an din cei bugetati de stat?

| alessia5158 a răspuns (pentru Aly2012):

Nu stiu!---s-ar putea sa-ti ia in considerare doar un semestru.Informeaza-te la secretariat. Pastreaza o copie a cererii de retragere(cu numar de inregistrare/data), pentru orice eventualitate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai mai postat această întrebare, ai primit de asemenea și răspunsuri!
Pa, pa.

| alinaiuliana89 a răspuns:

Da poti intra doar ca primul an va trebui sa il platesti pentru ca statu iti acorda doar o data neplatit anul, deci na, poti merge doar ca anul 1 il platesti si poti intra din anul 2 pe baza de medie la buget din nou big grin

| VladArtilerieGrea a răspuns:

Sigur ca da.

| maario a răspuns:

Buna... sigur ca poti intra la orice facultate la buget in viitor doar ca trebuie sa iti permita media generala din liceu ...sa intri la buget