| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cand credeti ca se va sfarsi globalizarea, caci, din cate observ, tot mai multe partide nationaliste si extremiste de dreapta sunt in plina ascensiune.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E aceiasi poveste de la inceputul secolului 20. Coperare, apoi nationalism dupa ne dam semaa cat de periculos e nationalismul, ne batem intre noi si repedem povestea.

Asta nu e vreo situatie noua.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Vrei sa spui ca istoria se repeta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este unitatea și lupta contrariilor, după Hegel.
Globalizarea este a marilor corporații, a Internetului, a capitalului care circulă liber și nu poate fi oprit, acum în cripto valute, a circulației oamenilor care nu poate fi oprită ( vezi zidul lui Trump cu Mexicul). Pe acestea toate, câteva partide naționaliste și extremiste nu le vor putea opri. Globalizarea a început demult și se termină cu guvern mondial, actualele guverne devin primării și prefecturi, cu monedă unică, cu bancă mondială unică. Atunci se termină. Până atunci lumea se coagulează în imperii mondiale, proces încă neterminat, care imperii devin tot mai dependente unele de altele, până vor fuziona. Cel mai repede va fuziona UE și Federația Rusă, de nevoie, nu de alta, dar nu apuc eu acel timp. Strategi mari geopolitici gândesc asta de mult timp, eu sunt mic, dar dacă îi cauți îi găsești, așa cum i-am găsit și eu, de la ei am ideile, și se va întâmpla nu prin război, cum gândesc unii, ci prin fuziune.

| AC4S4 a răspuns:

Eu as spune ca va mai dura inca vreo doua seturi de alegeri parlamentare in urmatoarea perioada, deci pana prin 2028-2030.

Exemple bune de partide nationaliste sunt Lege si Dreptate (Polonia) si Fidesz (Ungaria).
In Romania ar fi Alternativa Dreapta. Insa, romanii cam fug de politicile de dreapta. Ei cand aud de crestin-democratie se gandesc imediat la colaborarea dintre PSD si Biserica Ortodoxa. Romanii se indreapta spre o gandire de stanga. Desi mi-as dori sa avem in parlament un partid crestin-conservator, nationalist (dar pro-UE), nu se arata inca pe scena politica vreunul.

| Thecurious explică (pentru AC4S4):

La noi, socialisti democrati au un discurs mult mai consistent.
In marea lor majoritate, adolescenti se gandesc la psd, Dragnea si Iohannis, cand aud de politica.
Cand eram in gimnaziu, romanii interesati de politica se imparteau in doua tabere : basistii si antibasistii. Acum sunt psd-istii si antipsd-istii.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Partidele naționaliste sunt în plina ascensiune și oamenii se identifica tot mai mult cu naționalismul mai ales din cauza imigrarii masive care a luat cu asalt Europa.
Imigrarea masiva este o mare problema în primul rand culturala și de identitate națională.
Se baga pe gat și se vrea acceptata orice ar fi, când de fapt ea naste o ostilitate și agresivitate în oamenii nativi.Una este sa ai o comunitate minora cu drepturi, care e ok și alta e sa vezi mai mulți negrii decât albi în Franța și sa învețe copiii la grădiniță ca printre celți se aflau și negrii, după cum am văzut pe coperta unei cărți de grădiniță despre celți pe care erau copii africani cu coifuri în cap.Totul în scop propagandist ca să justifice și sa promoveze imigrarea.

Nu cred ca se va sfârși globalizarea prea curând.

O soluție politica la asta nu consider ca este valabila sau ca va putea sa schimbe ceva.