| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, care este diferenta dintre "far away" si "far"?(din limba engleza)
As vrea sa evidentiati deosebirea si prin niste exemple-propozitii/fraze.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, ma apuca dracii, cu temele pe internet. Inchide dracu calculatoru si fa-ti tema. Nu e ceva despre fizica cuantica sau probleme existentiale.
Iti zic cuvintele ce inseamna,
Far departe, Dar nu stii cat de departe, zici in general, departe
cand zici far away, e departe, dar ai si o caracterizare, how far? far away.
intr-un anume context, stii cat de departe e.
where is the beach? is quite far. ( e departe din orice punct, nu ii dai o referinta.
Where is the beach? is quite far away. (e departe fata de punctul in care te aflii.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu este tema.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Multumes pentru raspuns.

4 răspunsuri:
| 2008anonim2008 a răspuns:

He is going far away. (departe de locul acesta-fara o posibila intoarcere)
He is not too far.

Cand folosesti "far away" te referi la o distanta foarte mare, iar "far" este folosit doar pentru distante bine definite.