| ariannakaterine a întrebat:

Bună tuturor! Ce părere aveți despre Colegiul Național Sf. Sava? Chiar dacă am mai multe colegii la care aș vrea să studiez (printre care Gheorghe Lazăr, Mihai Viteazul, Gheorghe Sincai), mi-aș dori în mod deosebit să merg la Sf. Sava. M-am consultat cu mai multe cunoștințe, tocmai de aceea aș vrea să aflu și părerea voastră despre acest colegiu. Fiind cel mai bun liceu din țară, la care merg nu doar copii foarte inteligenți, ci și în majoritate, copii care fac parte dintr-o anumită clasă socială, îmi este teamă să nu întâlnesc anumite probleme, presupun că înțelegeți la ce mă refer!
P.S. Nu vreau să creez prejudecăți cu privire la acest colegiu, ceea ce am specificat mai sus este în urma dialogării cu mai multe persoane cunoscute care mi-au oferit anumite sfaturi!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai medie mare-mare-mare, mergi, nu ai, alegi ce-ți perminte

| ariannakaterine explică (pentru sierra1):

Dacă nu aș fi avut medie mare, presupun că liceele enumerate mai sus nu ar fi făcut parte din lista mea. Bineînțeles că dacă aveam media sub 9.30-9.40 nu mi-aș fi permis să îmi doresc să studiez la Sava sau Gheorghe Lazăr. Întrebarea mea era una cu totul și cu totul alta! Mulțumesc totuși pentru interes!

| sierra1 a răspuns (pentru ariannakaterine):

" la care merg nu doar copii foarte inteligenți, ci și în majoritate, copii care fac parte dintr-o anumită clasă socială"

frecții, nu ai ințeles: ești bun, mergi inainte, nu ești, spui că elitele bla-bla-bla

| ariannakaterine explică (pentru sierra1):

Un răspuns nepotrivit și lipsit de pertinență! Nu am susținut cu tărie ceea ce insinuați dumneavoastră mai sus, doar am solicitat civilizat părerile celor care au studiat/studiază sau au cunoștințe care au studiat/studiază despre CNSS. Dvs observ că nu vă încadrați în niciunul dintre criteriile de mai sus, deci nu vă pot înțelege intervenția răutăcioasă!

| ariannakaterine explică (pentru sierra1):

Cum am precizat, dacă nu aș fi fost "bună", nu mi-aș fi permis să visez că aș putea studia la Sf. Sava. Nu cred că este nevoie să ofer mai multe detalii, dar vă repet, în viziunea mea este mai mult decât evident că nu aș fi avut de ce să postez această întrebare dacă media generală din cls. 5-8, rezultatele obținute la Olimpiadele și Concursurile Naționale și pregătirea temeinică pentru Evaluarea Națională nu mi-ar fi confirmat faptul că pot fi repartizată la Sf. Sava.
Cred că e mai bine să încheiem aici această discuție, mi se pare că sunteți ironic(ă) doar din simplul fapt că între noi este o diferență de vârstă! Numai bine!

| sierra1 a răspuns (pentru ariannakaterine):

"în viziunea mea este mai mult decât evident..." - e o părere ce-ți aparține. N-o impărtășesc

| sierra1 a răspuns (pentru ariannakaterine):

"deci nu vă pot înțelege intervenția răutăcioasă!"

1 - suntem colegi (absolvenți de gimnaziu) și deci ne tragem de șireturi
2 - pregătești cumva o ieșire de avarie in cazul in care nu intri la Sava, invocând elitele?

3 - repet și e ultima dată - dacă ințelegi: bine, dacă nu: la fel - dacă ești bun intri, dacă nu, nu

| ACTH a răspuns:

Pana iti alegi liceul, vezi-ti media de la Evaluare, maestre. S-ar putea sa iei sub 7. Ne facem sperante de Sava, dar ajungem la Saligny. Nu comenta pana nu te vezi cu sacii-n caruta, nihilist cinic - ce esti.

| ariannakaterine explică (pentru ACTH):

Îtrebarea mea era una cu totul alta, și am cerut răspunsuri doar din partea celor care au studiat/studiază sau au cunoștințe care au studiat/studiază la CNSS, altfel, răspunsurile venite din partea oamenilor care nici măcar nu știu cu ce medie de admitere poți studia aici nu au niciun rost!
Observ că dacă un elev își dorește să studieze la un liceu de top din țară, trebuie să fie criticat, și mai rău...ironizat! Presupun că dacă până în prezent nu mi-aș fi demonstrat mai întâi de toate mie însămi că sunt capabilă să mă calific la unul dintre liceele enumerate mai sus, nu aș fi avut media generală 10 în clasele 5-8, nu aș fi participat în fiecare an la Olimpiade și Concursuri Naționale de matematică, biologie și chimie în cadrul cărora m-am calificat întotdeauna pe plan național, și nu în ultimul rând, nu m-aș fi pregătit temeinic pentru Evaluarea Națională.
Răspunsul dvs nu doar că este răutăcios, este și lipsit de pertinență, în plus întâlnim termeni care nu își au rostul în contextul de față nici măcar în cazul unei ironi! Totuși vă mulțumesc pentru că v-ați luat din timpul personal să îmi răspundeți!

| ariannakaterine explică (pentru ariannakaterine):

*ironii