| Paraschiv08 a întrebat:

Buna tuturor

Cine poate sa imi spuna si mie daca se poate cu exactitate ce trebuie sa invat pentru Bacalaureat la Romana și biologie?

Răspuns Câştigător
| x0x0o a răspuns:

La biologie trebuie sa te axezi pe clasa a 10-a (sistemul digestiv, inima fiind cele mai intalnite subiecte la partea a3-a ). din biologia de a 9-a eu iti dau un sfat, nu te axa foarte mult pe regnuri.din regnuri cad cel mult 2 grile. manual recomandat, fiind si cel dupa care am invatat, este acesta : https://www.librariaonline.ro/......-p10066697 binenteles, exista si varianta actualizata pentru 2018, materia e foarte bine structurata si foarte usor de memorat din aceasta carte. la romana e mai complicat...nu te as sfatui sa faci o selectie.nu functioneaza treaba cu "anul trecut s-a dat roman, anul asta se da poezie". pot sa ti zic din propria experienta ca exista sansa sa se repete multe din subiectele din anii trecuti.eu am dat bac-ul pe vremea cand la subiectul 3 a "domnit" 2 ani la rand Mihai Eminescu. cel mai comod la romana,daca nu esti un tocilar desavarsit, e sa ti faci un plan. ok, nu poti retine comentariile din cartile de specialitate, insa asta nu e un motiv de panica. incearca sa iti stabilesti la fiecare opera cateva puncte cheie, cum ar fi : orice comentariu trebuie sa inceapa cu o scurta prezentare a autorului, a operei, genul in care se incadreaza, tema etc ...si la bac nu stai sa ti aduci aminte un comentariu intreg, ci doar punctele cheie pe care trebuie sa le atingi pentru a obtine punctajul maxim. ideea e ca oricat de mediocru ar fi comentariul tau la romana, tot o sa primesti 1, 20 daca respecti nr. de pagini; mai impusti o tema, un motiv, cateva surse de inspiratie si deja ai peste 2 puncte la partea a 3 -a. un sfat : incearca sa faci o introducere bogata cu multe neologisme si date despre opera, autor si surse de inspiratie.multi dintre cei care corecteaza la BAC sunt atenti doar la prima pagina si la concluzie. daca observa un limaj particular cu siguranta iti vor da nota mare (chiar daca in celelalte 2 pagini ai facut o povestire usor schioapa a operei). la partea a 2-a (eseul argumentativ) e simplu :o parte de introducere in care sa sustii daca esti pro sau contra afirmatiei, 2-3 argumente solide exemplificate, daca se poate, prin citate sau referinte la operele studiate, partea de concluzie in care subliniezi iar punctul tau de vedere si nu uita de limbajul specific unui text argumentativ( in opinia mea, in primul rand, in al 2 leand, in concluzie etc.)

1 răspuns:
| dante94 a răspuns:

Desi am dat BAC-ul acum mult timp(5 ani aproape) am folosit niste carti gasite la o taraba, Desi la romana nu toate variantele erau bune la biologie erau toate variantele care putea pica(mi-a zis o profesoara ca e foarta buna). Cauta, poate gasesti ceva de anul asta