| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, de ce Academia Suediei decide cine merita Premiul Nobel pentru Literatura?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Premiul Nobel a fost fondat de Alfred Nobel, inventatorul dinamitei, cetatean suedez.
Scopul acestui premiu este ca in fiecare an sa fie laureati cei considerati cei mai buni din cate un domeniu, in ramuri de interes mondial:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Premiul_Nobel
Premiile sunt acordate anual, de institutii suedeze renumite, cu exceptia premiului pentru pace, care se acorda de Academia Norvegiei.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă e premiul lor?

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

O, habar nu aveam. Aveam impresia ca exista niste consilii internationale de academicieni care au dreptul sa decerneze Premiile Nobel.
Din lista laureatilor literati, reiese ca in marea lor majoritate sunt americani (cetateni SUA) si europeni. Africani, asiatici, americani sudici sunt extrem de putini, explicatia ar fi nivelul scazut de cultura a acestor continente sau exista si interese politice?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Asta nu știu și nu afirm nimic