| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, este adevărat că, filologii, lingviştii, poeţii, traducătorii sunt mai atraşi de artă decat inginerii, medicii, fizicienii, matematicienii, informaticienii si chimiştii?
Adică, un profesor de limbă şi literatură romană va fi mult mai interesat de artă decât un profesor de informatică sau de fizică.
De asemenea, un traducător va fi mult mai interesat de muzică decât un inginer.
Un actor va fi mult mai interesat de coregrafie decât un medic.
Un absolvent a unei facultăţi de litere va fi mult mai interesat de filme decât un absolvent a unei facultăţi de matematică.
Voi ce credeţi, o fi adevărat sau nu?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Mnoh, asta e ideea sherlock, de asta cineva studiaza 8 ani un anumit domeniu, pentru ca are o atractie fata de domeniul respectiv.

| Mirel4412 a răspuns:

Intreaba-i pe ei, nu stiu.
Tu pui intrebarea asta ca si cum ar fi ceva scris, ca cod ce trebuie respectat. Nu vad legatura intre ce ai zis tu, am colegi care sunt si pompieri si instructori auto si electricieni, deci totul e posibil.

| Sekim a răspuns:

Mhm. intrebarea ta are un raspuns logic pe care il stii deja. Daca un om este pasionat de o ramura a artei in toate formele sale, nu e logic ca e mai atras de ea decat un om care are o pasiune diferita? E normal ca un actor este interesat de coregrafie cand scenariul se bazeaza pe coregrafie.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Nu sunt de acord pe de-antregul. Prima categorie de profesii presupun munca cu arta literara, deci este logic ca sunt in contact cu arta des (cel putin cu acel tip de arta). Asta nu inseamna insa ca cea de-a doua categorie de profesii nu sunt amatori de arta, doar pentru ca nu au un contact strans cu ea prin natura meseriei lor! La urma urmelor, membrii ambelor categorii pot fi considerati intelectuali, iar intelectualii manifesta aplecare spre arta de tot felul: de la literatura, la pictura, muzica, sculptura samd. Prin urmare, nu cred ca profesia defineste TOTALITATEA pasiunilor unei persoane, ci eventual doar principala pasiune!

| NoisyLight a răspuns:

Da. Primii sunt mai boemi, ceilalți sunt mai pragmatici.