| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, exista multi absolventi de gimnaziu, care devin programatori, pentru ca sunt bine platiti.
Eu am tot cititi pe internet ca, programatorii / inginerii IT, castiga foarte multi bani.
Intrebarea mea este : dumneavoastra ati devenit programator, gandidu-va doar la bani?
Adica v-ati gandit la bani, atunci cand v-ati ales facultatea de informatica sau de automatica si calculatoare?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da. Aveam si alte pasiuni mai mari. As fi murit de foame cu ele

| Curious2 explică (pentru suntserios):

Pai de ce "Suntserios" sa mori de foame cu ele?
Din raspunsurile tale, reiese ca ti-a placut si istoria si stiintele politice.
Care ar fi acele pasiuni? Le-ai putea enumera, insira?

| suntserios a răspuns (pentru Curious2):

Nu mi-a placut niciodata istoria. Cel putin nu in scoala. Stiintele politice niciatat.
Da mi-a placut geografia si in afara de profesor nu stii ce puteam iesi

| doctorandus a răspuns:

Nu, de fapt daca nu-ti face placere sa programezi, este un chin sa o faci doar pentru bani.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Chiar ma gandeam sa te intreb ceva.
La facultatea de filosofie se vorbeste mult?
Acolo trebuie sa dezbati diverse subiecte, sa iti exprimi puncte de vedere asupra unor teme propuse de profesori?

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

Eu mai luam cuvantul la cursuri si seminarii, dar in general nu sunt un om vorbaret.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Multi spun ca filosofia e un domeniu abstract. Nimeni nu stie cu ce se ocupa, e un fel de stiinta a stiintelor.
Ea tine mai mult de partea umanista, nu?
Stiintele exacte ( fizica, chimie, matematica si informatica ) nu prea au legatura cu filosofia, asa e?
Filosofie se inrudeste cu psihologie, sociologie, cultura civica, literatura, dar NU cu fizica, chimia, matematica sau informatica.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Andrei Plasu este un filosof adevarat?
Tu ce crezi despre el?

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

Nu cred ca e un mare filosof, dar ca profesor universitar de filosofie sau de studii religioase este foarte bun.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Doctoras, poti sa imi raspunzi la o intrebare?
Am o curiozitate.
In Olanda, acolo unde locuiesti tu, sistemul de educatie / sistemul de invatamant se imparte in UMAN si REAL ca in Romania?
Facultatiele sunt ca la noi, doar ca predarea este in limba olandeza sau in limba engelza?
Spre exemplu, fizica este predata in limba olandeza, chimia este predata in limba olandeza, filosofia este predata in limba olandeza.

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

In ultimii ani aproape toate facultatile de la universitatile de cercetare au trecut pe predat in limba engleza. Si multe facultati de la universitatile de stiinte aplicate au facut la fel.

Liceul este impartit in VMBO, HAVO si VWO. VMBO pregateste pentru scoala profesionala. HAVO pentru facultatile de stiinte aplicate iar VWO pentru universitatile de cercetare.

Bine, pentru a fi admis la o facultate disciplinele studiate trebuie sa corespunda. Diferentele mai putin importante (de ex. stiut statistica) trebuie recuperate la facultate prin a absolvi acolo cursurile respective.

Poti baga un Google Translate cu https://www.hetbaken.nl/......-gymnasium

La VWO sunt patru profile, vezi https://www.opvoeden.nl/vwo-1819/

| badriel a răspuns:

Eu inca nu sunt la facultate, dar totusi sunt un developer destul de succes, si mie personal nu prea imi pasa de bani, dar sa faci ce iti place si sa faci si bani din asta e chiar fain