| anonim11_5290 a întrebat:

Buna tuturor. Ma confrunt cu o mare problema. Am avut o perioada foarte urata după terminarea clasei a 8-a. Am intrat intr-un soi de depresie, motiv pentru care am abandonat scoala vreo 2 ani... intr-un final, m-am inscris la seral. Am facut a 9-a si a 10-a iar când am inceput-o pe a 11-a am avut niste probleme in familie care m-au daramat si am lipsit de la scoala cam vreo luna, s-au strâns absențe iar diriginta nu m-a putut ajuta, am fost nevoita sa imi fac cerere de retragere. Si asa am stat 2 ani fara a ma duce la scoala iar acum nu stiu cum si de unde sa incep. M-am înscris la seral din nou insa din cauza jobului pe care il am, nu prea am ajuns pe acolo si din pricina absențelor am fost data afara. Vreau sa imi schimb jobul insa cu 10 clase nu prea am unde. ce sa fac? Chiar vreau sa imi termin liceul...

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Poti sa te inscrii la un liceu cu frecventa redusa, unde nu e obligatorie prezenta la cursuri (dar recomandabila)ci doar la examene.E mai usor, iar cursurile se tin in weekend sau doar timp de 4-5 saptamani pe semestru, de luni-vineri dupa amiaza.Succes!

| anonimg a răspuns:

Caută să faci seralul in localitati mici si nu in orase mari, pentru ca nu se cere prezenta decât la examene. In orase (si mai ales cele mari) se cere mai multa strictețe la prezență.
Cauta personal licee din localitati mici.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca-ti permite bugetul, ai putea sa cauti un meditator bun la romana in cazul in care ti se pare mult sa recuperezi tot, iti alegi inca 2 materii de bac, preferabil istorie si psihologie, ceva simplut actualmente pentru a avea sansa mare de reusita si pune-te serios pe treaba, se poate, nu trebuie sa te mai lasi asa, e pacat, cred ca esti inteligenta si capabila, dar prea sensibila.

| Cannibal a răspuns:

Poti urma un liceu cu frecventa redusă.
Din câte știu ai cursuri doar în Weekend.
Ai putea sa faci niște cursuri de make-up sau hairstyle nu cred ca ai nevoie de diploma de bacalaureat.

| Alexandru_Buse_1990 a răspuns:

Depresie la varsta aia pot fii mai mult boli, nu depresii.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Alexandru_Buse_1990):

Nu mai dezinforma!

| Alexandru_Buse_1990 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Daca asta ti se pare "dezinformare" cauta-ti un control pustiulewinking