| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, ocupaţia de foto-model este o profesie sa o meserie?
Ce credeti?

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

... si ca sa iti raspund clar: in momentul in care faci un curs de foto-model, poti considera ca printre profesiile pe care le cunosti si esti calificat/a sa le prestezi e si acea de foto model. In momentul in care lucrezi ca foto model, atunci meseria ta e cea de fotomodel. O MESERIE CONSTA IN EXERCITAREA PROFESIEI AFERENTE.

| Curious2 explică (pentru GabiDumitrescu):

E foarte bun raspunsul

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca esti angajat cu contract, platesti taxe la stat si ai un venit suficient pentru a trai atunci desigur ca se poate considera o profesie.

| RaduRobertRO a răspuns:

Profesia, profesiunea sau meseria este o ocupație, îndeletnicire cu caracter permanent, o activitate bazată pe o educație specializată, pe care cineva o exercită cu regularitate în baza unei calificări corespunzătoare, în scopul obținerii unei remunerații. Profesia este un complex de cunoștințe teoretice și de deprinderi practice care definesc pregătirea cuiva.

Deci profesie sau meserie e tot aia. Ocupația e altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Poti fi instalator ca profesie dar sa lucrezi ca electrician (meserie), de exemplu. Sau sa termini ise-ul (economist ca profesie) si sa ai meseria de intorcator de burgeri la Mec. happy

| Curious2 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poti sa nu ai liceul ternimat si sa fii mare vedeta la Hollyhood.

| Curious2 explică (pentru Curious2):

Sunt unele cazuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Curious2):

Bineinteles ca da, dar nu vad legatura intre intrebare si raspunsul asta al tau. happy

| RaduRobertRO a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am dat copy paste la definiție happy ocupația cică e aia pe care o practici, de aia parca se zice: m-am calificat în meseria de sudor dar lucrez ca paznic. Am profesia de inginer dar lucrez ca sofer UBER.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Mdah, in principiu discutam de doua sinonime. Ia uite aici polologhie cit cuprinde: https://dexonline.ro/definitie/meserie

| ceafostodata a răspuns:

Consider ca este mai mult o profesie.

| Mosotti a răspuns (pentru ceafostodata):

Daca o practica e meserie, ca scoate bani din ea, face ceva pentru asta, cum face altul ca se duce la banca zilnic si lucra acolo.