| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Peste putin voi da simulare si mi-e foarte frica la istorie. As vrea sa incep de azi sa recapitulez ce am facut pana acum, numai ca profesorul de la clasa ne da doar o schita pe care noi trebuie sa o dezvoltam. M-am uitat pe subiectele de anul trecut si sunt paralela. Chiar daca invat lectiile, nu stiu daca pot sa rezolv subiectele pentru ca invat mecanic si nu retin prea multe. Ce-as putea sa fac in cazul asta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa inveti mai mult si cu mai multa atentie. Ia un pix, foi de hartie si, pe schema profesorului, cu ajutorul manualului si a cartilor din bibliografia suplimentara pe care le-ai citit, dezvolta fiecare tema. Dar fii foarte atenta, nu te intrerupe pentru calculator sau telefon. Apoi citeste fiecare lectie de 2-3 ori intreaga, apoi imparte-o in subcapitole. Citeste primul subcapitol de 4-5 ori, inchide cartea, repeta-l in gand sau cu voce tare, apoi redeschide cartea, verifica-te, reia repetarea si tot asa pana nu mai ai greseli. INitial o sa ai nevoie de 6-8 repetari pe fiecare subcapitol, pe masura ce te obisnuiesti, o sa fie nevoie doar de 3-4. In plus, la sfarsitul zilei reciteste tot ce ai invatat in ziua respectiva, cu atentie, fara sa te grabesti.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos! Incerc asa, sper sa reusesc! O zi buna! happy

1 răspuns: