| Nimeni91 a întrebat:

Sunt super stresata, pana acum nu eram asa. Ma gandesc intruna ca nu o sa iau bacul, ca nu o sa intru la facultate, ca o sa fiu un esec total. Eu invat la istorie, la romana toate lectiile( sunt in clasa a 11 a), insa tare imi e teama ca atunci cand o sa ajung sa dau examenul nu o sa fiu in stare sa scriu nimic, nici macar de un 6. Alor mei nu prea le pasa, iar cand invat la istorie efectiv retin lectiile, pe care le-am repetat acum, timp de cateva zile, apoi uit totul, absolut totul. Voi cum ati facut sa retineti lectiile astfel incat sa reusiti sa luati o nota bunicica? La romana am aceeasi problema! Invat si parca degeaba si nimeni nu ma crede ca le uit asa de repede. Imi e teama ca nu o sa apuc sa le recapitulez pe toate atunci si sa le si retin, ca sa iau o nota bunicica( nu am asteptari prea mari: sper macar sa iau un 6( sunt demoralizata total, nu sunt buna de nimic), iar in cel mai bun caz as spera sa iau un 8, 5 la istorie; un 9 si ceva la romana si un 8 si ceva la sociologie( atat mi-ar trebui sa intru unde vreau eu)
Cum ati procedat voi ca sa reusiti sa retineti totul, sau macar esentialul ca sa reusiti?
Eu fac asa: impart lectiile pe fragmente si subliniez cu o culoare anii, iar cu alta datele importante, apoi invat fiecare fragment, dupa care imi repet in mine intreaga lectie.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, asta nu-i problema parintilor tai, ca nu pot invata ei in locul tau, deci remarca cu nepasarea este total deplasata.
Iar ca sa inveti trebuie si sa retii trebuie sa faci cateva lucruri:
- telefonul, computerul, tableta, TV-ul si radioul stau inchise complet pana termini de invatat, ca sa nu te distraga.
- citeste cate un paragraf si incerci sa-l retii logic, doar esenta lui.
- nu ajuta la nimic sublinierea cu culori, dimpotriva, iti ia foarte mult timp si te ameteste de cap, ca nu mai stii ce culoare reprezinta fiecare sau de ce le-ai subliniat.
- invatand logic, reusesti sa retii pe termen lung.
- invatatnd papagaliceste retii pentru 1-2 zile si apoi uiti complet

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Asta e problema mea..eu nu stiu cum sa invat logic, am incercat sa fac asocieri, da nu pot retine... de cand ma stiu am fost invatata( de invatatoare) sa citesc de multe ori pana retin...asta e tot. Nu stiu cum sa invat logic daca trebuie sa retin compuneri si eseuri la istorie si romana. In clasa a opta, am luat 9, 75 la romana, doar pentru ca era gramatica si eu iubeam gramatica, o intelegeam foarte bine. Acum, la romana, eu pot face oarecum acele eseuri de la subiectul 3 daca citesc cartea destul de bine, fara sa am un model, mie de istorie imi e cel mai teama. Retin ceva si uit apoi daca nu imi arunc in fiecare saptamana ochii pe fiecare lectie, dupa cum si fac, recitesc lectiie in fiecare saptamana.

| Frank51 a răspuns:

Bacul este un examen foarte ușor. Dacă ești la curent cu materiile de bac, rămâne doar sa te pregătești înainte cu 2-3 luni, și ai sa vezi că vei luna nota mare. Ca să îți dau un exemplu, eu nu prea învățam la liceu, aveam note foarte proaste, și înainte de bac cu 2 săptămâni am învățat esențialul, și am luat 6.61. Dacă îmi canalizam toată energia, puteam lejer sa iau un 9, dar și cu 6.61 am întrat la buget la facultate laughing

| Anuket a răspuns:

Istoria o poți învăța ca pe o poveste.
La română învață niște citate care-ți plac, poeziile și comentează apoi, sau povestește secvențe.
La a treia materie habar nu am.

| Nimeni91 explică (pentru Anuket):

Buna! Multumesc pentru raspuns! Voi incerca, insa eu am o problema teribila cu datele istorice. Sunt dispusa sa fac orice ca sa imi usurez situatia. Presupun ca atunci cand voi incepe sa fac mai multe teste de bac voi incepe sa le inteleg si sa le retin mai bine, lucreand mereu cu aceste date si evenimente istorice.

| Anuket a răspuns (pentru Nimeni91):

Ai mai putea să-ți faci o listă cu datele și evenimentele foarte pe scurt și să o pui pe perete, astfel încât să le vezi zilnic, de asemenea o mai poți avea în telefon iar când ești plecată undeva să te mai uiți la ce crezi că ai uitat.

| AfumataSunca a răspuns:

Incerca s aretii lectiile cu cateva zile inainte de bac ca sa nu le uiti. cel putin asa am facut eu. scoate informatiile utile. nu toci