| navarre a întrebat:

Buna tuturor. Stiti cine a spus?,, Cele mai groaznice si cele mai crude crime pe care istoria le-a inregistrat au fost comise sub adapostul religiei sau a altor motive la fel de,, nobile"

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mahatma Ghandi

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Vrei sa aduci o bila neagra religiei, insa crimele au fost facute de oameni dereglati, nu de un concept filozofic. Si probabil cele mai crude si cele mai groaznice nu au fost inregistrate de istorie, de unele nu s-a aflat iar altele or fi ratacite prin arhivele politiei big grin

| anna01 a răspuns:

Banuiesc ca orice om cu o perspectiva patrunzatoare asupra dogmei religioase.

| Alphawolf a răspuns:

Nu stiu cine a zis dar cu siguranta exista ceva adevar in afirmatie

| User a răspuns:

Socrate sau lutherlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie' sa fii un geniu sa realizezi asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crime groaznice, dar exista si crime mirifice.
Crime crude, dar exista si crime miloase, ca sa nu mai vorbim despre crimele crude-crimele coapte.
Nu conteaza sub ce adapost au fost comise conteaza cat de multi au fost fraierii care s-au temut, sau, si mai rau, au dat din umeri la auzul pretextelor nobile despre care vorbesti.Pt. ca aceia care au comis erau "o mana de oameni"pe langa ditamai numarul celor ce-au cascat gura si s-au facut ca ploua la toate atrocitatile.
A! pune, te rog, prezent la tot ce-am zis, nu lasa verbele doar la trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, DAR ce-ar fi sa mai lasam deoparte "pasiunea" pentru crime si autorii lor si sa ne vedem fiecare de curatenia spiritului, sufletului si trupului?