| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, toate profilurile de liceu sunt impartite in UMAN si REAL?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt si alte profiluri.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART. 31
  (1) Învăţământul liceal cuprinde următoarele filiere şi profiluri:
  a) filiera teoretică, cu profilurile umanist şi real;
  b) filiera tehnologică, cu profilurile tehnic, servicii, resurse naturale şi protecţia mediului;
  c) filiera vocaţională, cu profilurile militar, teologic, sportiv, artistic şi pedagogic."

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ahh, fix cu o secunda inainte sa citez si eu.

| Curious2 explică (pentru Ioandelasal):

In toate tarile sunt asemenea profile de liceu?
Spre exemplu, in Marea Britanie, toate materiile / disciplinele : "fizica ", "matematica", "informatica", chimie", "limbi straine", " "istorie ", "geografie ", "psihologie ", :sociologie ", doar ca sunt predate in limba engelza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Curious2):

Nu stiu cum este in alte tari, nu m-a interesat problema.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai salut.

Uite aici:

"... următoarele filiere şi profiluri:

-filiera teoretică (profilurile umanist şi real)
-filiera tehnologică (profilurile tehnic, servicii, resurse naturale şi protecţia mediului)
-filiera vocaţională (profilurile militar, teologic, sportiv, artistic şi pedagogic)"

| AlexAlxAlex a răspuns:

Nu toate, doar cele din filiera teoretica.

| Ama111111 a răspuns:

Da