| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, un absolvent al unei facultati de drept din Romania poate profesa ca jurist in afara Romaniei, in afara tarii, adica in strainatate, adica in orice alta tara in afara de Romania?
De ce va intreb?
Pentru ca exista absolventi de drept, din Romania, care lucreaza pe posturi de agenti de vanzari in Marea Britanie, deoarece nu le-au fost recunoscute diplomele.
Din cate stiu eu, sistemul juridic britanic este diferit de cel european.
Poate aceasta este explicatia.
O judecatoare britanica, de origine romana, a spus intr-un interviu ca notiunile juridice /termenii/ teoria/ cu care ea lucreaza sunt FOARTE DIFERITE de cele romanesti (studiase si cate ceva din dreptul romanesc ).

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Luand ca exemplu http://members.home.nl/icnl/girescu.jpg se poate echivala titlul academic, dar el garanteaza cunoasterea dreptului romanesc, nu a celui britanic.

| cristimihailov a răspuns:

Boss, daca ai facut dreptul, in Romania si vrei sa o tai in orice alta tara, va trebui sa faci dreptul din nou daca vrei diploma. Sau eventual sa dai examenele de echivalare.

Dar minim 1 an tot trebuie sa studiezi.

| Werrich a răspuns:

Buna, bineinteles ca este diferit sistemul de Drept, la englezi se practica dreptul Anglo-Saxon (common law), in Romania este un sistem de drept inspirat de traditia romanica: Franta, Spania, Italia etc.
https://dreptmd.wordpress.com/referate/marile-sisteme-de-drept/

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Poate primi dreptul sa poarte titlurile LLB sau LLM, dar raman LLB/LLM in drept romanesc.