| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, va rog sa imi explicati care sunt cauzele "feminizarii barbatilor".
Citisem ca acest fenomen social (daca il pot numi astfel) ia amploare in Peninsula Scandinava, din cauza curentului feminist.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru e de baieti si rozul e de fete nu e tot fenomen de turma? Sunt chestii impuse de societate. De mic copil ti se pune papusa barbie in mana daca esti fetita si masinuta daca esti baiat. Asta e manipularea ridicola.
Din pacate chiar e greu sa ganditi putin

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia au baut ceva mai tare ca palinca de sau afemeiat

| RoCkKiD a răspuns:

Ce intelegi prin feminizare?

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Barbatii isi feminizeaza comportamentul, obiceiurile, vestimentatia, rolurile in familie...
Din ce in ce mai multi masculi se penseaza, frecventeaza saloane de infrumusetare, utilizeaza pudra, acorda atentie sporita tenului.
Psihologii atrag atentia asupra transferului de autoritate, de la barbati catre femei.
Putem discuta si despre masculinizarea femeii.
Aceste transformari se observa si la nivel biologic.
Cel putin asa reiese din articolele pe care le-am citit.

| TristanTzara a răspuns (pentru Thecurious):

Cred că în studiul unei societăți putem vorbi de norme sociale, printre care și unele bazate pe sexul membrilor acestei societăți. Ceea ce trebuie să înțelegi e că aceste norme e că nu sunt cauzate de natura/biologia noastră ci mai mult de cauze material-economice mediul în care trăim.

Ceea ce observi e o schimbare de norme, cauzată în mare de (1) capacitatea tot mai potentă a tehnologiei, femeile având posibilitatea de a deveni independente, în trecut multe munci putând fi făcute doar de bărbați pentru că necesitau o forță mult mai mare, (2) apariția contracepticelor, care a eliberat femeia de riscurile de a avea o sarcină nedorită și să trebuiască să plătească vreo 20 de ani din viață pentru asta.

De ce se schimbă aceste lucruri mai repede în țările nordice? Pentru că au fost printre primele țări care au egalat drepturile sexelor în plan economic. De asemenea par a fi extrem de progresivi în tot ce privește societatea -- Danemarca a fost prima țară care a legaliza căsătoriile îmtre persoane de același sex.

E normal ca normele să se mai schimbe. Spre exemplu în societățile preagrare (care n-au descoperit încă agricultura) rolul bărbatului în familie e neglijabil, fiind depășit în autoritate chiar și de unchiul matern, iar femeia e privită în general ca o figură autoritativă. Dacă vrei să înțelegi mai bine îți propun să citești Marriage and Morals de Bertrand Russell.

Cred că vezi acest lucru ca fiind negativ. Eu nu aș spune asta... Un principiu important pentru mine e: Toată lumea poate să facă ce vrea atâta timp cât nu-i afectează negativ pe ceilalți. Mi-e ca bărbat îmi place să mă comport destul de tradițional masculin, dar dacă alții vor ca ei să facă altfel, n-am nicio problemă.

Ooo apropo, ceva ce am uitat să zic: mai există și o mișcare pentru conservarea anumitor norme masculine, e legată de Jordan Peterson, și cred că the Guardian face o serie pe Youtube legată de masculinitatea modernă.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Am trecut printr-o facultate si nu am auzit de nici un psiholog relevant care sa vorbeasca de asa ceva.

Poti sa-mi indici te rog cateva din articolele respective? happy

| Thecurious explică (pentru TristanTzara):

In Romania, cred, ca vom asista la un conflict de generatii, avand in vedere progresismul tinerilor (care isi doresc sa devina cat mai occidentalizati, din punct de vedere cultural ) si conservatorismul parintilor si bunicilor.
Multi parinti sufera sentimenta din cauza acestei "rupturi".

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Recunosc ca nu m-am informat din carti de specialitate, insa, uite, un site dintre multe altele care dezbate subiectul : https://www.libertatea.ro/......or-2250140

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Eu zic ca daca vrei vreodata sa sustii ceva, asigura-te ca ai surse mai credibile decat libertatea, altfel nu te vor baga in seama decat oamenii care deja sunt de acord cu ce ai scis acolo si care nu-ti vor adauga nici un strop de opinie critica sau nuante la ideea propusa.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Ma asteptam la o asemenea reactie, insa subiectul exista, nu cred ca puteti nega.

| TristanTzara a răspuns (pentru Thecurious):

Aproape tot timpul au existat conflicte între generații, gândește-te la perioada pașoptistă când mulți tineri (din familii de boieri) ce au studiat în străinătate s-au întors acasă occidentalizați.

În cazul părinților care suferă, cred că problema e și la ei și că ar trebui să-și accepte copiii așa cum sunt. De asemenea o problemă e și la copiii care nu vor să accepte că părinții au o altă viziune și că nu pot face nimic să schimbe asta.

În general, eu refuz să accept soluțile simpliste, nu cred nici că tradiția e mereu adevărată sau greșită, nici că occidentalii ar fac totul bine și noi ar trebui să devenim o copie a lor. De regulă cel mai bine e să judeci singur, să analizezi ambele părți ale argumentului și să încerci să fi obiectiv în concluzia făcută.

| Emazio a răspuns (pentru Thecurious):

Ce ai spus aici e cel putin ceva gen Vice, sau site-uri de feministe ceva. Omul a fost miiiiii de ani intr-un fel si a evoluat cum este acum si tu afirmi aici ca in doar cateva generatii toata natura unul sex se schimba asa cu ochiul vizibil... Sa gandim totusi logic inainte sa cred tot ce gasim pe net. Ca femeia sa ia autoritatea aia de care spui tu trebuie sa treaca mii de ani de evolutie sau modificare genetica ca sa se intample ce spui tu aici.

| Emazio a răspuns (pentru TristanTzara):

Tu ai citit cartea? Ce familie era in societatea preagrara? In societatea preagrare vorbim de nomazi si grupuri de oameni ai pesterilor, "familia" atunci insemna o constructie tribala unde fiecare facea sex cu fiecare si aveau roluri distribuite, femeile copiii si barbatii hrana. Daca tot explici ceva, explica pana la capat sa si inteleaga corect informatia.

| Emazio a răspuns (pentru Thecurious):

Ori cred ca esti o persoana tanara, ori naiva, ai esantionat asa din cap mase de oameni si ai ajuns observatia asta? Unde sunt tinerii astia progresisti? Cand vorbesc cu studentii ca sustin drepturi pentru toti peste jumate imi zic ca nu sunt normal, ca e scarbos, etc. Eu nu vad nici un trend de occidentalizare, ci de globalizare a tuturor pe planeta. Aia in vest sunt niste descreierati dintr-un motiv, da sa aiba toti dreptul sa se iubeasca cu cine vrea, in vest deja se promoveaza toate aberatiile sexuale, oameni fara gen, gen mixt, kink, queer, etc. Daca sa fi open minded azi inseamna sa spui ca e normal ori fantezie a lu nu stiu cine, atunci ma uit cu tristete la directia Vestului.

| TristanTzara a răspuns (pentru Emazio):

Am zis "familie" dar mă refeream la rolul jucat în creșterea copilului, în special la polinezi, se vorbește de astaîn capitolul 3.

Și n-am zis că sunt monogami, deși cartea este despre mariaj, discuția asta nu. Tot ce am vorbit este despre norme sociale cu privire la sex.

| Thecurious explică (pentru Emazio):

Autoritatea femeii in familie nu are legatura cu genetica.
" tu afirmi aici ca in doar cateva generatii toata natura unul sex se schimba asa cu ochiul vizibil... " - Nu se schimba toata natura si sexul.

| Thecurious explică (pentru Emazio):

Ma refer stric la aspiratiile Romaniei. Noi preluam modele, in materie aproape de orice, din vestul Europei si Statele Unite.
"
Aia in vest sunt niste descreierati dintr-un motiv, da sa aiba toti dreptul sa se iubeasca cu cine vrea, in vest deja se promoveaza toate aberatiile sexuale, oameni fara gen, gen mixt, kink, queer, etc. Daca sa fi open minded azi inseamna sa spui ca e normal ori fantezie a lu nu stiu cine, atunci ma uit cu tristete la directia Vestului." -"Directia vestului" este cea pe care si-o doresc romanii.
Le laudam Universitatile ( ce mandrie e pe chipul unui parinte, cand spune ca are copii care studiaza in afara ); le laudam dezvoltarea economica ("Ce bine traiesc aia, domle', civilizati, nu ca la noi..." ).
Neo-marxismul, care a luat amploare in vest, se extinde si la noi, insa mai greu, Romania fiind o tara profund crestina.
Odata cu desacralizarea sacrului, toate aberatiile sexuale vor fi acceptate si la noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Fenomentul de turma!
Un gay incepe sa se rada pe picioare, altii il vad si-l imita, chiar daca nu sunt gay. Fenomenul este recunsocut: cel de turma, ce face unul, ceilalti copie, ca deh, nu au creier sa judece pentru ei, crezand ca-i normal sa imite pe altii.
Din paacte, putini, foarte putini judeca, inainte sa decida daca urmeaza moda uneori stupida, ridicola sau jenanta, lansata de diversi ciudati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai o gandire jalnica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetita, esti patetica cu gandirea asta limitata! Nu-ti impune nici o societate sa copii, o faci singura, fara sa gandesti, crezand ca asa-i frumos, sau ca arati mai atragatoare ori mai desteapta.
Putini, extrem de putini isi folosesc capul si gandesc, alegand sa nu fie ca restul snobilor, copiind si imitand prosteste, ceea ce unul a scornit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

AnaMaria50 nu sunt fetita si n-are nicio noima ultimul tau comentariu. Block rapid si niciun argument sau contraargument la ce am zis eu. Macar recunosti ca nu iti folosesti capul, acolo ai dreptate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Albastru e de baieti si rozul e de fete nu e tot fenomen de turma? Sunt chestii impuse de societate. De mic copil ti se pune papusa barbie in mana daca esti fetita si masinuta daca esti baiat. Asta e manipularea ridicola.
Din pacate chiar e greu sa ganditi putin

| sofisis a răspuns:

Dn experienta mea de pana acum, ai sa razi dar...parintii. Daca nu i-ar mai cocolosii atata de mici, daca i-ar lasa sa se mai descurce si singuri in conflicte, daca nu i-ar tine ca pe bibelouri...nu ar mai fi asa fatalai. Ajung sa se certe parintii ca copilul X i-a rupt un pix copilului Y. Bleah!

| Iote a răspuns:

Si in ce fel se feminizeaza barbatii? Poarta rochii sau pantofi cu toc? Atunci, femeile se masculinizeaza, ca nu prea se mai vad rochii pe fete/femei. Dar daca e vorba de ras, de folosit deodorantul, de taiat unghiile, atunci e vorba de igiena, nu de feminizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate doar s-au saturat sa arate ca niste maimute

| GirlOnline81 a răspuns:

Nici femeile nu stau mai bine la capitolul asta, avand in vedere ca multe dintre ele s-au masculinizat, sau ca unele fumeaza si beau cot la cot cu barbatul, sau ca scot pe gura (mai des decat il baga in gura) un anumit organ mai ceva ca barbatii... sau, sau, sau...

Cauza (ori mai bine zis scuza) lor care este?