| vasi52 a întrebat:

Sall TPU, anul viitor merg la liceu(deci doar in toamna trec pe clasa a opta) si nu stiu la ce profil sa merg(am cateva idei, dar nu stiu care ar fi decizia corecta).M-am gandit la filologie pentru ca imi plac limbile straine doar ca in clasele 5-8 fac germana in loc de franceza.Asa ca atunci cand o sa apara a treia limba moderna o sa pot alege franceza?( am vazut ca se poate alege intre germana si spaniola).Si inca ceva:va rog ziceti cateva profile la care se face cat de cat chimie pentru ca vreau sa fac facultate de medicina, ma stiu la chimie cat de cat doar ca nu vreau sa dau bacul din mate.Nu o sa fie bine deloc.Mai spuneti-mi cateva sfaturi, ce as putea sa fac! Funda.

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Pai profilurile ar fi cam urmatoarele :
Uman: Stiinte sociale si Filologie
Real: Mate-info si stiinte ale naturii
In fine ca mai sunt si altele precum vocational.dar astea nu se gasesc la liceele asa bune.
La stiinte ale naturii se face cea mai multa chimie, biologie, fizica si mate dar daca ai zis ca nu vrei sa dai bacul la mate te sfatuiesc sa nu intri la real..deci ar mai ramane la uman
La filologie la bac dai romana(ora; si scris)istorie(scris) latina(scris) si de ales dintre materiile specifice profilului de exp : psihologie,economie,geografie si la una din astea dai proba scris si mai ai si o limba straina la alegere la care ai scris si oral + competentele digitale(proba la calculator)
Iar la stiinte sociale dai bacul la romana(scris si oral), istorie(scris) de ales tot asa una dintre geografie, economie, logica, psihologie, sociologie ..la care se adauga proba obligatorie la engleza si competentele digitale.
Sa stii ca si eu in generala am facut germana si la liceu la mine majoritatea fac franceza, insa eu am ramas pe germana si s-au format mai multe grupe si facem ora..nu suntem f multi si programul e cam aiurea..pt ca nu faci germana cand au altii franceza.cel putin noi pentru ca suntem putini ..cate 2-3 de la fiecare clasa..de aia ne-au unit, insa daca vrei sa treci pe franceza poti.o sa dai o mica diferenta din ce tin eu minte.La inceput profa o sa te ia usor dar dupa un semestru nu mai tine cont ca nu stii la fel de bine ca altii si o sa iti fie greu..am o fosta colega de generala care a patit asa si are note mici la franceza chiar daca se chinuie.deci eu e sfatuiesc sa ramai pe germana ...mai ales daca la liceul la care vei cadea de va face.Majoritatea liceelor au franceza si germana...sunt destul de putine cu spaniola, insa daca te muti sa faci spaniola iti va fi mai usor pentru ca ea e o limba mai usoara, seamana destul cu a noastra.
Deci, in concluzie cred ca ar trebui sa intri la stiinte sociale ca acolo nu chin asa mare cu latina ca la filologie si sa ramai pe germana..acum tu mai ai timp de gandire. consulta-te si cu patintii si pana la anul sper sa ai cea mai buna decizie.Numai bine!

2 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru apreciere! Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Nu vei avea nicio problema in privinta asta.Pe formularul de inscriere ai o rubrica unde trebuie sa specifici prima si a doua limba moderna studiata(engleza si germana, in cazul tau). Apoi, sigur ca poti opta pentru franceza ca a 3-a limba moderna.
2.Chiar daca teoretic poti urma orice facultate doresti dupa absolvirea oricarui profil teoretic, mi se pare aberant sa alegi filologie cand tu aspiri la Medicina.La Uman(filologie si stiinte sociale) materiile reale se fac superficial, iar din clasa a XI-a nu se mai fac deloc.In programa examenului de admitere la Medicina intra biologia de a XI-a(anatomie) si la alegere fizica/chimie.Prin urmare, alegerea unui profil uman iti reduce drastic sansele(ar insemna sa depui foarte multa acasa, sa fii autodidact pentru a suplini lipsa orelelor de chimie/biologie/fizica de la clasa, eventual meditatii).
3. Sfatul meu este sa alegi Stiintele Naturii, profil axat pe biologie, chimie, fizica, exact ce iti trebuie tie.Dai, intr-adevar, BAC-ul la mate, dar o varianta mai simpla, MT2, fata de cei de la Mate-Info.Asuma-ti riscul cu matematica. Oricum, examenul de admitere la facultate are pondere mult mai mare in media finala si pe el trebuie sa te concentrezi cel mai tare.BAC-ul are pondere 25% si poti sa echilibrezi pana si acolo nota finala, luand la celelalte discipline note mai mari ca la matematica.