| BelieveinMagic a întrebat:

Bună! Vă place istoria? Dacă da, de ce?

Răspuns Câştigător
| crystynel23 a răspuns:

Imi place tare mult istoria, dar nu stiu de ce. Ma atrage sa stiu trecutul meu, sa stiu pentru ce au luptat stramosii mei, sa stiu ce inventiii s-au descoperit, nu stiu de ce... sunt ca o ganganie atrasa de lumina... poate asa imi este firea, poate asa sunt eu, cine stie? fundita?

7 răspunsuri:
| petruclaudiu78 a răspuns:

Da, istoria este interesanta, dar nu istoria "servita" la scoala, plina de dezinformari si exagerari. Problema e ca e greu de ales din multitudinea de surse de (dez)informare, dar daca esti cu adevarat pasionat(a), munca de documentare merita tot efortul.

| M3lania a răspuns:

Daca ar fi sa aleg dintre istorie si geografie m asa alege de fiecare data geografia. Istoria e frumoasa, e ca o poveste, insa e foarte grea, ani, batalii, domnitori... etc etc... Acum sunt clasa a 8 a, e foarte frumoasa istoria romanilor, dar asa prefera de o mie de ori geografia.

| 0andreea1 a răspuns:

Pentru ca putem invata din grseliile ce s-au facut in istorie si sa nu le mai afcem:*

| kyttu a răspuns:

Imi place foarte mult. este o materie putin mai grea ca trebuie sa memorezi multe date, dar este si o materie foatre frumoasa.

| CookieTsang a răspuns:

Bună!
Da, imi place istoria foarte, foarte mult.
In primul rand, trebuie sa ai un profesor bun, care stie sa explice. Eu am norocul de a avea un profesor excepţional.
Apoi, totul vine de la sine. Daca iti place sa inveti, sau iti place sa descoperi, totul va fi uşor pentru tine. Dar daca mai mult te inclini in 'partea' cealaltă, depinde de vointa.
O sambată frumoasă.

| Vanity a răspuns:

Imi place, insa nu pot s-o invat. Uneori e captivant sa te gandesti la anumite razboaie sau cum traiau oamenii cu sute de ani in urma...dar cand vine vorba de invatat, mai greu, deci eu sunt undeva la mijloc.

| daxxy a răspuns:

Sincer da.imi place istoria.ma fascineaza sa aflu ce s-a intamplat acum multi ani, imi place actiunea si cum gandeau oamenii pe atunci. Trecutul mi se pare interesant!