| aleexkdos90 a întrebat:

Bună TPU! Dacă îmi place mult istoria, rețin foarte repede lecțiile și mă pasionează asta, pot face ceva în viața cu istoria? Daca urmez facultatea în acest domeniu, pot realiza ceva?

3 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Copy/paste(am gasit raspunsul, mai exista o intrebare asemanatoare cu a ta ) :
Poti ajunge sa profesezi in unul din domeniile de mai jos(si nu numai ) :
Facultatea de istorie îți dă acreditare de istoric/ istoric de artă, cercetător, arheolog, arhivist, profesor, muzeolog, muzeograf, istoriograf, scriitor, curator, critic de artă.

| MotoBlitz a răspuns:

Te poți face istoric, profesor de istorie, polițist sau militar. Dacă faci o facultate de istorie nu te ajută prea mult fiindcă în afară de profesor, istoricii nu sunt căutați de nimeni, mai bine dai examen în poliție sau în armată. Istoria este printre singurele materii care nu te ajută mai cu nimic în viață, doar îți oferă o mare percepție asupra vieții

| ShREKT a răspuns:

Nu cunosc multe domenii legate de istorie dar cred ca sunt cateva locuri unde ai putea avea succes. din cate stiu te poti face arheolog, ceea ce pare destul de tare, cred ca si cronicar. in rest pot deveni profesor la diferite institutii