| PuFaRiNaIsThEoNe a întrebat:

va rog frumos daca Stiti cumva cum e examenul sau testul de bilingv ca vreau sa-l dau in martie.mi-e foarte frica am auzit ca e foarte greu ...nu stiu asa bine timpurile ..si as vrea sa imi ziceti tot despre el cine l-a dat sa fiti sinceri ..va multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

Eu l-am dat si l-am luat. Nu este asa de greu... ai doar proba de scris si proba de oral. Daca iei peste 6 ai trecut. Totusi ai grija ce alegere faci. Daca vrei sa dai la bilingv incearca sa inveti engleza, pentru ca pana la urma pe asta se bazeaza profilul. Eu din a 9-a si pana in ziua de azi am cate 6 ore de engleza pe saptamana!
Nu vei avea la examen numai din timpuri, ci trebuie sa completezi un text cu un cuvant oarecare, sa transformi o propozitie din vorbire directa in cea indirecta de exemplu. Iar la oral trebuie sa descrii o poza (cel putin asa mi-a picat mie) happy Bafta! :*

| PuFaRiNaIsThEoNe explică (pentru MissxD):

Mersi mult de raspuns :* eu vreau la intesiv engleza la filo, si cu cat ai intrat? si care e diferenta dintre biligv si intesiv e mai greu sau usor?

| MissxD a răspuns (pentru PuFaRiNaIsThEoNe):

Daca e bilingv e automat limbi straine. Uite: bi = doua; lingv (lingva = limba). Adica doua limbi: fie engleza/franceza, fie engleza/germana. Numele profilului complet este filologie bilingv engleza. Unde sunt si eu. Am luat 8, 50. La oral era punctajul maxim de 30 de puncte; am luat 25. Exista asadar profil filologie simplu, unde ai parte de romana multa, logica, sociologie, psihologie, filosofie. Oricum la filologie bilingv este greu cand este vorba de engleza, romana, latina (trebuie sa depui totusi un efort sa inveti). Asa cum e la mate-info cu matematica, fizica, informatica, asa e si la filologie bilingv! Sper ca te-am lamurit:*

| PuFaRiNaIsThEoNe explică (pentru MissxD):

Da...sad trebuie sa invat mult ..si cu cat ai intrat la liceu adica cu ce medie pe profiul asta ai avut medii bune peste 9? sau cum am eu 8, 60 am media pe cei 3 ani oare pot ajune la filo intesiv engleza? u de cand ai inceput sa iveti pentru examen eu vreau din noiembrie e bine? si mai si mate so romana ...pff,si teza la georga u cum l-ai fixat pe toate? sunt ingrozita crying(

| MissxD a răspuns (pentru PuFaRiNaIsThEoNe):

La liceu am intrat cu 9, 16. Nota de la examenul asta nu are legatura cu media. Cu 8, 60 cred ca intri, dar depinde de ceilalti viitori colegi. O sa fi repartizata in functie de medie. Eu am fost a 11-a din clasa in a 9-a.
Din cate stiu am aflat de examenul asta cu cateva saptamani inainte de a da examenul de admitere. Nu am facut nicio fel de pregatire... desi nu mai intalnisem acel tip de exercitii, am trecut cu brio. Nu am repetat, invatat, aproape nimic pentru examen. O sa mai faci din a 9-a 2 ani mate, chimie, fizica si biologie. Dupa aia bye-bye. Dau teza la romana, engleza, latina si istorie/geografie! Nu trebuie sa fi ingrozita! Mie nu mi se pare un profil dificilhappy

| PuFaRiNaIsThEoNe explică (pentru MissxD):

Pai da u esti destepta te descuri mie imi trebuie exercitiu mai mult...dar vreau sa ma duc la profilu asta deoarece nu dau bacu din cae am auzit din mate si ii super si imi place mult engleza big grin oricum ..ms frumos ca mi-ai zis pa:*

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina in martie, ai tot timpul sa inveti timpurile verbelor pentru acel test bilingv, daca stii restul.