| RyanCarter2008vonArad a întrebat:

Bună, vă rog îmi poate spune careva cum se adresau pe vremuri la țară, în zona ardealului, mai ales în zona Aradului, sătenii la domni, așa cum în zilele noastre există formula de adresare: „domnule". Vă mulțumesc mult pentru ajutor. O zi bună.

4 răspunsuri:
| Bianca306 a răspuns:

Eu stiu ca daca era un copil mai mare decat tine cu un an, 2 ani li se zicea „badea„ de exemplu „badea ion„ la invatatori li se spuneau„ tovarasi„ nu profu sau sau profa iar la domni tot domni

| anonimousgirl13 a răspuns:

Nu pot sa spun sigur ca asa se exprimau, dar am vazut in filmele romanesti ca ziceau: "boierule". Sper sa nu ma insel si sper sa te fi ajutat.

| RyanCarter2008vonArad explică (pentru anonimousgirl13):

Mulțumesc. Aș dori să vă mai întreb ceva, termenul de „conaș", nu poate fi considerat ca o formulă de adresare către cei înstăriți, deoarece parcă am auzit la ceva filme când oameni obisnuiți se adresau bogaților cu termenul de „conașule...-nume-..."

| anonimousgirl13 a răspuns (pentru RyanCarter2008vonArad):

Ai dreptate, imi amintesc ca si eu am auzit formula asta de adresare in filme. Da si "conasule" poate fi o formula de adresare catre cei instariti.