| alexafanone a întrebat:

Vă rog să mă ajutați într-o anumită privință, sunt în clasa a 12-a la filologie și îmi doresc foarte mult să intru la medicină, deci aș avea nevoie de câteva informații utile și anume: care sunt șansele să reușesc având în vedere că mă pregătesc pentru admitere? O sa reușesc să fac față? Care sunt materiile principale care se fac în anii de facultate? Chimia se numără printre ele? În special m-ar interesa nutriția și dietetica. Am văzut ca există specializarea asta, dar consider ca mai bine mă orientez spre medicină și după sa mă axez spre partea cu dietetica. Din nefericire, cred ca chimia cântărește destul de mult la nutriție întrucât am văzut ca admiterea se dă la alegere din chimie organică sau anorganică. Cam atât îmi vine acum în minte, sper ca nu v-am băgat prea mult în ceață cu amalgamul acesta de informații. Pe lângă ce am întrebat dacă mai aveți alte informații sau sfaturi le ascult cu plăcere. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem cum să apreciem dacă ai şanse să reuşeşti la admitere :(
DEPINDE ce "nivel" de cunoştinţe ai, ce/cât/cum înveţi, depinde de "nivelul" de cunoştinţe al celorlalţi candidaţi, de concurenţă şi de facultatea la care vei da admitere...

Chimia este materie IMPORTANTĂ la "Nutriţie şi Dietetică" - vezi Planurile de învăţământ de la linkul :
https://www.google.ro/......https?/url

Chiar dacă dai la Medicină ( într-o primă etapă ), vei face multe materii care se bazează pe Chimie - vezi Planurile de învăţământ de la linkul :
http://www.umfcluj.ro/......edicina-ro

Toate cele bune!

| oMeow a răspuns:

Bună, într-adevăr chimia și biologia e baza. Că dacă nu cunoști corpul uman nu prea ai șanse. E foarte greu să intrii la medicină pentru că sunt foarte multe persoane pe un singur loc, multe dintre ele cu relații, și oricum taxa e foarte mare. De făcut față? Asta depinde de tine.