| Ibdieb a întrebat:

Buna, va rog sa-mi explice cineva cu se baga la spalat haine, dupa ce trebuie sa ma iau, ce culori, ce material de haine, la cate grade sa pun, ca nu stiu absolut nimic, am cautat si pe Youtube dar fix ce este cel mai important nu spune. Dau funda

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vezi manualul masinii de spalat + etichetele hainelor. E atit de simplu.winking
In principiu, te intereseaza sa pui la o temperatura cit mai joasa, din considerente de consum de curent si mai ales de prelungire a vietii hainelor respective. Sint multe care deja la 40 nu sunt ok, la 60 efectiv le distrugi. Altele se pot spala lejer si la 90...

| J0B0MAT a răspuns:

Eu am băgat întotdeauna după culori, niciodată la mai mult de 30 de grade. Când am chestii mai "prețioase"de spălat, gen mătase sau alte materiale fine, ori chestii mai scumpe, le bag pe program scurt, cu haine puține și fără chestii în care se pot agăța, gen fermoare, catarame.
În modul ăsta, hainele mi s-au păstrat foarte bine ani de zile.Nu știu dacă așa e ideal, știu că e important fiecare material, fiecare temperatură, dar nu am stat să mă complic.Albe cu albe, negre cu negre, foarte murdare program mai lung, altfel scurt.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu sincer de cand am inceput sa-mi cumpar haine mai mult de la sh (dar de calitate) le indes in masina fara sa tin cont de nimic. Albe cu negre, colorate cu negre etc si folosesc detergent pentru rufe colorate si program de spalare pentru rufe colorate. Hainele nu au patit absolut nimic. Deci ce vreau sa spun e ca cel mai mult conteaza calitatea hainelor. Niste blugi negri de calitate nu se vor decolora, nu va iesi culoarea de pe ei sa pateze alte haine

| Standt a răspuns:

Dar ce ai facut pana ai plecat de acasa? Facea mama totul, nu te-ai uitat ca "nu-ti trebuie". Si acum cauti pe Youtube.
De preferat ca albele sa nu fie cu coloratele. Ca poate iesi culoarea din ceva si sa pateze rufele albe. Dar daca sunt haine din care nu iese culoarea, nu prea conteaza.
Daca sunt murdare pui cel putin la 60 de grade. Sinteticele se spala la mai putine grade.
Si eu ca si Furnicuta, le cam indes la gramada.

| Ibdieb explică:

Mersiii mult fratee chiar m ai ajutat enormm!