| Simona_8640 a întrebat:

Vreau sa ma apuc vara asta serios de franceza si engleza, pentru.ca in timpul scolii le-am "tratat" putin cu indiferenta.big grin, si de aceea vreau sa-mi cumpar niste carti de gramatica. Ce imi recomandati?[sa fie la un pret accesibil]

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Cursuri de franceza nu am facut inca, insa iti pot da o sugestie in legatura cu engleza. Ai putea incerca cursurile "speak english" sunt super bune, pe mine chiar m-au ajutat, multi m-au intrebat daca fac pregatire la engleza [si nu fac]. Nu are numai gramatica. Sa-ti explic: Fiecare numar e format din 9 grupe
prima grupa: listening- iti da un cd la fiecare numar pe care-l folosesti. Si la listening se pune in special accent pe intelegerea prin auz. Adica ti se pun dialoguri pe care le asculti, si pe baza lor faci exercitii.
2. vocabulary- pune accentul pe cuvinte. Iti da cuvinte de invatat si exercitii pe baza de vocabular
3. speaking-pune accentul pe vorbire.
4. gramar-te invata notiuni de gramatica si te pune sa faci exercitii cu acele notiuni
5. reading-se pune accentul pe cititul textelor si de raspuns la intrebari pe baza lor.
6. writing-pune accentul pe scris in special mini-compuneri
7. fun with english-sunt diferite careuri din notiunile invatate pe parcursul celor 6 grupe
8. story - sunt niste benzi desenate in legatura cu subiectul abordat de numar repectiv.
si 9. check your progress/answers-aici dai un test din tot ce ai invatat, si vezi cat ai invatat pe parcusul lor/raspunsurile la exercitiile facute pana atunci
Fiecare numar are un singur subiect abordat. De exemplu primul numar a fost despre "facem cunostinta" al 2-lea despre diferite comunicatii in legatura cu mancarea. Si nici nu sunt scumpe, eu dau cam 40 sau 45 de lei [noi] pe ele si imi vin cate 2 numere [asta inseamna 18 pliante si 2 cd-uri].
Uite, incearca sa le comanzi de aici [eu le-am comandat prin posta, dar cred ca sunt ok si asa]:
http://www.imponline.ro/engleza-pentru-toti/
Pentru franceza incearca site-urile astea, nu le-am incercat deoarece nu sunt un fan infocat al francezei, dar poate pe tine te ajuta:
http://www.limba-franceza.info/? gclid=CLCfgrbd36kCFRYf3wodghjoYw
http://www.invatafranceza.com/
http://www.invata-franceza.info/? gclid=CKaBkeDd36kCFdkz3wodfHPZaw
Sper ca te-am ajutat!

| bambi12313 a răspuns:

Sunt bune si cartile insa poti folosi si translatorul google in care poti si asculta cum se pronunta cuvintele, propozitiile etc nu cred ca poti intelege foarte bine din carti de gramatica de franceza sau engleza mai bine cauta o persoana la care poti face mediitati te va ajuta mult mai mult singura este foarte greu sa reusesti