| pisicuta123456789 a întrebat:

Hey,Guys!
Vreau sa ma apuc serios sa invat limba franceza. Din pacate,in mijlocul anului scolar nicio profa nu mai accepta si plus d asta mai fac meditatii la alte materii si nu-mi permite timpul deloc. Mi-am cumparat o carte de la editura NICULESCU, FRANCEZA FARA PROFESOR. E foarte buna si explica bine,insa parca nu sunt motivata sa incep. Ce sfaturi imi dati? Si poate si cateva metode de a invata vocabular, gramatica si niste culegeri in format PDF poate sau site-uri gratuite, canale de Youtube sau carti pe care ar trebui sa le cumpar.
MULTUMESC SI DAU FUNDA!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Atunci apuca-te dela anul, daca n-ai macar o baza intr-o limba straina facuta de un profesor degeaba dai tu si cu carti si de toate.

| Lucian4 a răspuns:

O limba straina superba, vezi pe siteul TV tv5 monde inveti.

| NLS a răspuns:

Sfatul meu, daca te afli in pragul vreunui examen, e sa amani franceza pana dupa ce trece perioada critica.
Daca nu ai la vara examene, poti incepe de acum.
Recomand sa vizitezi anticariate, sigur gasesti si alte dictionare si ghiduri de conversatie foarte bune.
Daca vrei material video si pdf, da-mi mesaj privat.

| dannyel86 a răspuns:

Daca stii engleza, Duolingo te poate ajuta sa inveti in mod interactiv limba franceza.winking Iti faci un cont gratuit si te joci in fiecare zi cu vocabularul limbii. happy Afli si care e pronuntia corecta.
Aplicatia e disponibila pe pc, in browser, sau o poti instala direct pe telefon. big grin

| Sn4k3 a răspuns:

Cauti pe google gramatica si tot ce mai ai nevoie, cartea o folosesti pentru exercitii si citit.