| Faranume1929 a întrebat:

Buna. Vreau sa ma fac medic chirurg. Daca merg pe biologie la facultate ajung chirurg?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ajungi chirurg intr-o specialitate doar dupa terminarea facultatii de medicina cu licenta si apoi rezidentiatul in specialitatea pe care o alegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa te faci medic, faci facultatea de medicina nu de biologie

| Faranume1929 explică (pentru suntserios):

La facultatea de medicina sunt 3 materii, bio chimie si fizica happy

| suntserios a răspuns (pentru Faranume1929):

La facultatea de medicina sunt vreo 60 materii de fapt.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Faranume1929):

Https://www.umft.ro/......nvatamant/
pune click ul la medicina romana si alege un an, tot ce nu e DFA e materie obligatorie, totusi la DO trebuie sa alegi o singura materie din cele 4 5 (devine obligatorie), la celelalte nu ai voie sa alegi sau sa tai din ele, toate trebuie facute daca vrei sa treci anul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da!
Faci 7 ani de biologie, apoi 9 de medicina + rezidentiat, iar pe la 60 de ani, poate ai noroc sa tai vreun abces dentar, supravegheat de un medic care n-a pierdut vremea prin facultatea de biologie.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să te faci chirurg, dar nu știi nici măcar la ce facultate trebuie să mergi pentru asta. Cu alte cuvinte te-ai împotmolit la pasul 0. Nu este prea încurajator.

Aveam și eu în liceu colegi care se pregăteau să dea la medicină, dar ăia duduiau de carte, nu întrebau pe TPU "la ce facultate trebuie să merg".

| Faranume1929 explică (pentru johnnny123):

Mai citeste odata ce am scris eu. Este evident ca despre facultatea de medicina vorbesc. Am spus clar "daca merg pe biologie la facultate…". NU am scris "la ce facultate sa merg" XD Tu cred ca esti ala care s-a pierdut la pasul 0

| johnnny123 a răspuns (pentru Faranume1929):

Nu am nevoie să recitesc o întrebare de două rânduri.
Știu ce ai scris, și nu este deloc evident că vorbești despre facultatea de medicină din moment ce spui că vrei "să mergi pe biologie" (având în vedere că există și o facultate de biologie).

| Yuoia a răspuns (pentru Faranume1929):

Am spus clar "daca merg pe biologie la facultate…".

NȚ!
La facultate nu ai profil ca la liceu.
Faci 6 ani de medicina general (daca intri!).
Si, ce fel de chirirgie ai vrea tu? Ca de la degetele la picioare si pana la creier, tot chirurgie poti sa faci. Dar in specialitati diferite. Nu esti "chirurg" si gata.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

* generala

Răspuns utilizator avertizat