| MadalinDns a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum ati invatat voi engleza. Eu ma chinui de ceva timp si nici-un rezultat...Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Diandra19 a răspuns:

Engleza o poti prinde din zbor. Dar, pentru inceput poti incepe cu notiuni simple, de baza. Pe piata sunt destule de culegeri pentru incepatori asa ca poti sa te interesezi care este cea mai accesibila pentru tine. Un sfat pe care si eu il urmez, este sa incerci sa te uiti la filme/seriale subtitrate in engleza. Ai sa vezi ca o sa prinzi cuvintele si expresiile din zbor. Multa bafta happy si nu uita, ca in ziua de astazi ai mai multe sanse de reusita stiind limba engleza decat matematica!

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Vezi filme. seriale in engleza. insa incearca sa cauti seriale englezesti nu americane.

ia un caiet si un pix si noteaza-ti cuvinte pe care nu le stii sau nu le intelegi.

nu exista nici o metoda speciala de invatat.

| MadalinDns explică (pentru Danzell):

Multumesc Danzell!

| Danzell a răspuns (pentru MadalinDns):

Asta e doar partea de cuvinte si de inteles. insa tot nu scapi de invatat partea de gramatica. sorry laughing baga tare acum cat mai esti tanar,(daca esti tanar) ca mai incolo ti se cam duce chefu de invatat.

| LaughingKarima a răspuns:

Cel mai repede inveti vorbind cu cineva. Asculatatul muzicii ajuta. Jocurile ajuta. Filmele nu prea ajuta, pentru ca uneori nu traduc corect, plus ca tu nu stii care cuvant e care cuvant tradus, intelegi? Dictionarele nu ajuta iti spun eu, daca gresesti ele nu te corecteaza. Am o prietena care da ore de engleza, dar ea e din Medias. Daca vrei iti dau totusi fb ei si faceti ore online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat uitandu-ma la seriale subtitrate in engleza.

| Kyılε a răspuns:

Prin uitatul la filme in engleza. M-a ajutat enormwinking