| lusii a întrebat:

Buna vreau si eu sa stiu care profil este mai bun...stiinte sociale sau filologie?
la ce se dau teze?
ce facultate pot urma?
ce materii se fac?
care este mai lejer?
daca la filologie nu mai fac mate din a 11 mai dau bac la mate?:-s

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Letmehelpyou a răspuns:

Buna, eu sunt la filologie. Nu stiu exact cum e cu stiintele sociale dar iti pot spune cam cum sta treaba la o clasa de filologie.

La filologie se pune baza pe limbi, gen franceza, engleza, lb romana poate si spaniola, in functie de liceu. Nu dai bacul din matematica/chimie/biologie/fizica pentru ca astea 4 materii se vor cumula intr-una singura care se va numi Stiinte incepand cu clasa a11a.

Ceea ce nu iti va placea este faptul ca vei studia si limba latina, care este o porcarie imensa. Eu dau teze la engleza, romana, istorie sau geografie la alegere si latina.

Facultatile, aici depinde de ceea ce vrei tu pentru viitorul tau. Poti sa mergi la orice facultate nu trebuie neaparat sa fie in legatura cu liceul. Poti sa dai si la medicina de exemplu, diferenta fiind faptul ca vei avea putin mai mult de recuperat, dar in rest nimic nou.

| lusii explică:

Multumesc:*