| AlexRew a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca ma pot transfera de la un liceu la altul inainte de terminarea primului semestru, adica in primele 2 saptamani cam asa, precizez ca sunt clasa a 9-a!
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera din primul semestru, conform Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
„ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."