| HamUnBaietel a întrebat:

Am o intrebare, am dat evaluarea nationala la romana si am avut un exercitiu la care nu sunt prea sigur daca am facut bine, era asa : " Construieste o fraza alcatuita din doua propozitii in care sa existe o propozitie subordonata completiva indirecta, introdusa prin pronumele relativ care " si eu am scris : Am scris de care am stiut. Deci este buna? Raspunde la intrebarea completivei indirecte, dar mai poate fi luata si modala, deci sa lasati un raspuns daca e bine sau nu cu argumente, mersii :*.

Răspuns Câştigător
| HellyBoy a răspuns:

De ce ar fi modala? O propozitie subordonata circumstantiala de mod indica modul in care se desfasoara o actiune din propozitia regenta..nu poti pune intrebarea,, Cum am scris?''-,, De care am stiut'', pentru ca nu are logica.Este corect alcatuita ca si completiva indirecta.

| HamUnBaietel explică (pentru HellyBoy):

Mersii, 4 puncte luate love struck, ai funda :*.

2 răspunsuri:
| Adrian201303 a răspuns:

Da,e buna!