| L0v3isTheWaY a întrebat:

Salut,TPU!
La simulare la romana execitiul 6 de la subiectul 2 spunea asa : Construieste o fraza alcatuita din doua propozitii in care sa existe o propozitie subordonata predicativa,introdusa prin pronumele relativ ce.
Eu am scris asa : El desena in timp ce ea asculta lectia.
Este corect? Daca,nu cum ar fi trebuit sa scriu?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Pentru ca propoziția introdusă prin "ce" să fie predicativă, ea trebuia să apară după un verb copulativ.
De exemplu: "Întrebarea este ce va aduce." "Ce" apare după un verb copulativ, așa că în acest caz introduce o predicativă. Așa cum ai scris tu, cred că este o circumstanţială de timp.

7 răspunsuri:
| Alleeeeeeee a răspuns:

Eu am scris " Ea este femeia ce m-a facut."winking.

| maria6 a răspuns (pentru Alleeeeeeee):

E o atributiva subordonata ta.

| Alleeeeeeee a răspuns (pentru maria6):

Ba nu.

| maria6 a răspuns (pentru Alleeeeeeee):

Ba da, pentru ca depinde de un substantiv (de substantivul "femeia"). Daca scriai "Intrebarea este ce vom face." sau "El va deveni ce si-a dorit." etc. era bine.

| UnDeadMan a răspuns:

Eu cred ca nu ai facut bine.Pentru a face o propozitie predicativa ai nevoie de un verb copulativ.Eu am scris''Pare gresit ce ai facut'' deoarece si eu tot azi am avut simulare.Verbul a parea cere intodeauna o predicativa, sa nu confunzi pare cu se pare care cere subiectiva.Cred ca propozitia ta este coplectiva de timp.Cel mai bine intrebi un proesor, eu doar mi-am dat cu parerea, oricum sunt sigur ca ai gresit.

| voden a răspuns:

Nu este bine, deoarece in propozitia principala trebuie sa ai un verb copulativ: a fi, a deveni, a iesi, a parea, etc. De exemplu: A iesit ce a dorit; A devenit ce si-a propus.

| Chidovet_Delia_1991 a răspuns:

Pai nu e corect, caci "a desena" nu e verb copulativ... Dar puteai scrie asa: "Baiatul a devenit ce a vrut". Apropo: Esti din Sv?