| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua

Am o intrebare pe care as dori sa vo adresez, intrebarea este in felul urmator :

Cum se deosebesc profilurile de liceu si filiera, si de ce, adica ce inseamna fiecare, si care este diferenta dintre :

Profil:
1.Uman.
2.Real.

si filiera :
1. Tehnologic
2.Teoretica
3.Vocationala

Va multumesc frumos, admin, anticipat, si tuturor de altfel.

O zi buna,

Răspuns Câştigător
| aisha01eu a răspuns:

Uman inseamna multa limba romana, istorie, limbi straine, iar real inseamna multa matematica, fizica, chimie. Ambele sunt teoretice. Profilul tehnologic se bazeaza pe invatarea unei meserii tehnice, iar cel vocational la fel. Exemplu aici: Liceul Teoretic: I. Profil Real. Specializări: 1. Matematică – Informatică (matematică, intensiv, bilingv); 2. Ştiinţe ale Naturii; II. Profil Uman. Specializări: 1. Filologie (matern, intensiv, bilingv); 2. Ştiinţe Sociale

Liceul Vocaţional: Profiluri: 1. Sportiv; 2. Teologic; 3. Arte vizuale/Arhitectură; 4. Muzică; 5. Coregrafie; 6. Teatru; 7. Filologie (Waldorf); 8. Pedagogie

Liceul Tehnologic
I. Filiera Servicii. Domenii: 1. Economic; 2. Turism şi alimentaţie; 3. Comerţ
II. Filiera Tehnic. Domenii: 1. Producţie media; 2. Tehnici poligrafice; 3. Mecanică; 4. Electronică, Automatizări; 5. Electric; 6. Electromecanică; 7. Construcţii, instalaţii şi lucrări publice; 8. Materiale de construcţii; 9. Chimie industrial; 10. Industrie textilă şi pielărie; 11. Fabricarea produselor din lemn
III. Filiera Resurse naturale şi protecţia mediului. Domenii: 1. Protecţia mediului; 2. Industrie alimentară; 3. Agricultură; 4. Chimie industrial