| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am o mare problema cu matematicasad. Stiu totul:ecuatii, formule, teoreme, definitii etc. dar cand vine vorba de adunare si scadere sunt VARZA!cryingsi asta imi dauneaza la tot ce stiu despre matematica fiindca ma lovesc de adunari si scaderi pentru ca nu stiu sa adun si sa scad cu numere naturale rationale s. a. crying Nu am mai spus nimanui despre aceasta problema, imi era teama ca cineva ma poate judeca si dupa sa rada de minecryingPana acum am "supravietuit" la matematica pentru ca nu prea m-am lovit de acest mic detaliusaddar cum maine am meditatii va rog, ajutati-ma cu un sfat ceva.sa invat si eu.Plus ca maine am meditatii la matematica si asa sunt de rasul lumii nu vreau sa fac o impresie mai reacrying. Voi cum ati invatat adunarea si scaderea?sadSa stiti ca nu glumesc cu nimic, acest lucru este adevarat. Un sfat m-ar ajuta ENORM!sad

9 răspunsuri:
| adryan1212 a răspuns:

Ia o culegere de adunari si scaderi, apoi unul sau mai multe caitete.
alegi un caiet si deschizi culegerea, apoi rezolva in jur de 5 probleme pe zi.
in cateva saptamani o sa fi expert, daca nu, mai fa cateva saptamani.
O metoda mai rapida ar fi sao scrii pe ceva si s-o repeti pana iti intra in cap.
FUNDA?

| vali1985 a răspuns:

Ia-ti repede o carte de matematica numita made 2000, costa 12lei.
Bafta! Pe mine m-a ajutat mult aceasta carte.

| iuliaiuli18 a răspuns (pentru vali1985):

Problema e ca, eu stau la tara, chioscuri nu exista.librarii nici atat!crying
Totusi.altcumva?:-s
Multumesc mult!

| vali1985 a răspuns:

Cauta pe internet exercitii matematice.

| iuliaiuli18 a răspuns (pentru vali1985):

Multumesc muult!

| vali1985 a răspuns:

Funda?

| TheFuture a răspuns:

Minti de rupi 1+1? cat face? oare cat face poate 3? poate 4? baga pe calculator vezi cat face

| georgiana77 a răspuns:

La fractiile ordinare trebuie sa amplifici intreaga fractie si sa ajungi la un numitor comun, iar apoi scazi sau aduni numaratori. exemplu 1supra5+1supra6=(amplifici fractia 1supra5cu 6=6 supra30, iar la cealalta amplifici cu 5=5supra 30, iar numitorul comun este 30)=aduni apoi 6 supra 30+5supra 30=11 supra 30/sper ca ti-am fost de ajutor

| iuliaiuli18 a răspuns (pentru georgiana77):

Asta stiu deja...eu stiu lucruri complicate...dar cele simple cryingNIMIC! Adunarea si scaderea nr naturalecrying