| VodnarGiorgia a întrebat:

Buna ziua! Am o mare problema si nu stiu cum o pot rezolvat?!
Traiesc in Spania si vreau sa imi (omologez, legalizez) recunoac studiile aici, am liceul terminat cu bácul luat.
Mi se cere diploma de 10 clase, diploma de liceu, de bacalaureat si foaie matrícula.
Am sunat la scoala unde am terminat si mi-au spus ca in 2002 nu se eliberau diplome de 10 clase si de liceu, doar certificat de absolvire a liceului, diploma de bacalaureat si atestatul de profesionalitate.
Stie cineva cum pot obtine diploma de 10 clase si de liceu?
E absurd pentru ca scoala unde am terminat nu imi da informatii!
Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca se eliberau atunci acele diplome, daca nu se eliberau n-ai cum sa le obtii.
In schimb poti obtine adeverite de absolvire a 10 clase si a liceului.
Depui cerere in scris si motivezi de ce iti sunt necesare, respectiv pentru recunoasterea si echivalarea studiilor efectuate in Romania si organul din Spania iti solicita acele acte.
De altfel ma mir ca iti solicita cele 2 diplome, acestea neavand nici o importanta daca ai diploma de bacalaureat si foaia matricola.
Se pare ca si in Spania birocratia este in floare la unele organe.

| VodnarGiorgia explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos! Da stiu ca nu isi are sensul dar daca Asta imi cere asta trebuie sa pun la dosar.
Multumesc inca o data!