| OVIDIU1357 a întrebat:

Bună ziua, am o problema care mă face să mă întristez. Sunt clasa a 8-a amuș a noua și nu știu nimic la școală, absolut nu învăț bine deloc deoarece din clasa a 7 am făcut lecții online și nu am înțeles nimic. Adica am rămas în urmă, vreau să învăț dar nu pot, nu știu nimic, nu înțeleg nimic, puteți va rog să mă ajutați cumva să mă apuc de carte că vreau să învăț dar nu pot, va rog să mă ajutați cumva să rezolv aceasta problema. Trăiesc în Moldova

7 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Îți poți permite meditator la romana și matematica? Cel mai bine se învață cu meditator dar ai și obținuea de a cauta lecții la romana și matematica! Sunt mulți profesori pe YouTube și explica destul de bine

| EestiSodalane a răspuns:

Salut Ovidiu! Nu te panica! E foarte ușor să înveți paralel cu școala happy.Ba chiar sunt sigur că tu te poți educa mult mai bine decât o face tâmpenia aia de școală.

În primul rând îți recomand să cauți manuale online la orice materie vrei să înveți. Dacă cauți pe Google "Manual matematica clasa a 8-a" îți va apărea un link de download PDF a unui manual destul de bine făcut după părerea mea. Dacă ți se pare că citești manualul fără să înțelegi mare lucru din el, din nou, nu te panica! Nu e din cauză că îți lipseste inteligenta sau ceva de genul. Sunt sigur ca esti inteligent. Problema e că s-ar putea să ai lacune din clasele mai mici. Caz in care recomand sa descarci manuale de a 7-a, de a 6-a, sau de a 5-a. Nu trebuie sa stai să înveți din ele, doar să le citesti ca pe un roman. Să le parcurgi si sa vezi ce stii si ce nu stii. Cand identifici o informatie cu care nu esti familiar o înveți și pana la urma o să ajungi să fii familiar cu ele.

Din păcate acum ești ocupat cu școala și o să fie greu sa-ti gasesti timp de invatat si pentru școală și individual sa-ti faci recuperarea. Dacă te apucai în vacanta de vară erai as acum. Dar nu-i nimic, eu zic sa te concentrezi pe Evaluarea Nationala si din vară să iei toate materiile de la început și o să mergi la liceu mai educat decat oricare din colegii tai.

| OVIDIU1357 explică (pentru EestiSodalane):

Aveți în vedere să fac lecții online in vacanta de vara?

| OVIDIU1357 explică (pentru EestiSodalane):

Eu daca cinstit nuștiu ce sa fac să învăț tot de la început cam e greu mai ales online

| EestiSodalane a răspuns (pentru OVIDIU1357):

Ce ziceam e că poți descărca manuale de pe net. Stii cum primești la școală manuale? De biologie sau chimie sau fizică sau orice alt manual. Știi că ai acolo lecțiile pe capitole, una după alta? Bun. Îl descarci și îl citești pur și simplu, ca pe orice altă carte.

| EliLeli a răspuns:

Ia-o incetisor de la inceput. 30 de minute, o ora pe zi, in fiecare zi si vei recupera.

| Ana1687 a răspuns:

Bună Ovidiu, cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa inveti de pe net. Eu asa am făcut in a 12-a când nu știam absolut nimic și a trebuit sa învăț pentru bac. Îți faci o lista cu ce vrei sa inveti, în funcție de materie ex.
Matematică: Ecuatii, Funcții
Romana: gen liric, gen epic, opera nu știu care,
apoi cauți pur și simplu pe YouTube și îți alegi un clip din lista aceea.
Dacă vrei o recomandare, am una pentru matematică. Eu ma clipurile de pe canalul "pauza de mate" în timpul liceului dar au și lecții de școală generala.
Poți încerca să inveti și din manual dar mi se pare de 3 ori mai greu în contextul în care nu ai pe cineva care sa iti eplice, eu recomand varianta cu internetul.
Mult succes!