| Pavel_Andreea_Elena_1998 a întrebat:

Am o urgență, cine îmi poate spune, care este principala religie din SUA?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Potrivit unui studiu realizat în 2014 de către Pew Research Center, 71% dintre americani sunt creștini (47% protestanți și 21% catolici), 23% nu au religie și 6% practică alte religii (iudaism - 1, 9%, islam - 0, 9% budism - 0, 7%, hinduism - 0, 7%, alte religii - 1, 8%).[15].

| JackR a răspuns:

N-ai auzit niciodata termenul WASP? Inseamna "White", " Anglo-Saxon", "Protestant".

| FaraNume1245 a răspuns:

Wikipedia.