| lbsmary a întrebat:

As vrea de anul viitor sa ma transfer la un profil de filologie sau științe sociale. Momentan sunt la un liceu tehnologic și as vrea sa stiu ce materii se adaugă din clasa a IX-a la filologie ori științe sociale. Pot sa spun ce materii fac dacă este nevoie. Mai pe scurt, la ce dau diferențele și cum pot sa ma pregătesc pentru a le da.

9 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Castiga mult mai bine o persoana cu o diploma care atesta ca e expert intr-o meserie decat o persoana care filozofeazawinking

| lbsmary explică (pentru Sonia822):

Nu e vorba de asta. E vorba de bac.Raspunsul tău nu m-a ajutat cu nimic dar mulțumesc ca te-ai deranjat.

| Sonia822 a răspuns (pentru lbsmary):

De diploma de bac vorbeam si eu. Ca obtii o diploma si conteaza ce scrie pe ea. Cele de la un profil tehnologic arata ca esti calificat intr-o meserie, pe cald cele de la filozofie arata ca stii sa-ti bagi un supozitor sa te uiti pe geam. Si ca trebuie sa studiezi hard inca 3 ani, iar daca nu te orientezi spre drept si medicina, vei cumpara supozitoare toata viata. Pe cand diploma de la tehnologic te ajuta sa iei un salariu de la 3000 ron in sus

| Sonia822 a răspuns (pentru lbsmary):

Filologie*

| lbsmary explică (pentru Sonia822):

Nu m-am referit la diploma de bac și la calificarea într-o meserie. Nu ma prea pricep la matematica ci la romana și limbile străine. Am întrebat ceva și tu nu mi-ai rapspuns la ce am întrebat, mai mult ai încercat sa ma convingi ca profilul la care sunt e mai bun. Cum am menționat mai sus, raspunsul tău nu m-a ajutat cu nimic dar mulțumesc ca te-ai deranjat.

| lbsmary explică (pentru lbsmary):

La un profil tehnologic se da bacul din matematic, și ca să fiu mai clar, dacă ma mut la unul dintre acele profile sunt șanse sa obțin o nota mai buna și sa îmi fie mai ușor la admiterea la facultate. Nu contează ca "studiez hard" încă 3 ani, nu doresc sa ma calific într-o meserie, în special la cea de la profilul meu.

| Sonia822 a răspuns (pentru lbsmary):

Cred ca nu te-ai facut bine inteles, e o problema de comunicare

| lbsmary explică (pentru Sonia822):

Nu e nici "problema de comunicare". Eu am întrebat ceva foarte clar și consider ca m-am făcut înțeles destul de bine dar tu te-ai luat cu povesti.

| Sonia822 a răspuns (pentru lbsmary):

Da, d-aia ti-au raspuns atatia. Ca te-ai facut bine inteles.