| Rayden065 a întrebat:

Eu sunt un elev de clasa a 7a in Republica Moldova. As dori sa stiu daca pentru a ma muta in Romania (sa studiez clasa a 8a si mai departe) va trebui sa repet clasa a 7a inca o data.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Nu va trebuie sa repeti clasa a 7-a, pur si simplu te muti in Romania, bine depinde de orasul in care te muti. Dupa care te duci la secretariatul scolii unde vrei sa te transferi, apoi intrebi acolo ce documente iti trebuie pentru transfer. Din cate stiu trebuie sa ai acceptul verbal al conducerii scolii de la care pleci, apoi depui o cerere de transfer la scoala la care te muti, in care trebuie sa mentionezi niste motive bine intemeiate pentru a-ti fi aprobata si din nou iei acceptul scolii de la care pleci (de data aceasta scris).
Documente:
- CI parinti;
- copia certificatului de nastere copil;
- foaia matricola;
- fisa medicala;
- daca e cazul se dau niste diferente (mai informeaza-te);

| Rayden065 explică (pentru Andersen2k18):

Mersi foarte mult. Am de gand sa ma mut in Bucuresti, sora mea sta acolo la univer. Nu stiu daca e un motiv bun, dar... mai gasesc eu ce sa spun. Imi fac griji de medie

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Rayden065):

Cu placere prietene! Foarte bine, e ok la Bucuresti daca ai pe cineva acolo.Mult succes!