| filipaxinte808 a întrebat:

Salut, momentan studiez in Republica Moldova si sunt in clasa a 8a, as vrea sa stiu daca pot da examenele de admitere la liceu in Romania in acest an sau daca este nevoie sa termin si clasa a 9a. Am inceput sa studiez aici anul acest, pana acum am studiat in Romania si sunt de origine romana. Am nevoie urgenta de raspuns.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Da telelfon la ambasada Romana din Moldova, EI TREBUIE SA STIE, de asemenea telefon la, liceul la care vrei sa te duci, sper ca e destul de mare daca are internat (de care evident ca ai nevoie), SI EI TREBUIE SA STIE!
ma indoiesc ca trebuie sa termini clasa a 9a, dupa aia nu stiu daca te poti trasfera, practic ai inceput liceul acolo si un transfer se face numai local sau in circumstante extraordinare cum ar fi sa te muti oficial (parintii adica) cu domiciliul in Romania, altfel, poate numai cu schimburi de studenti

2 răspunsuri:
| Itanul a răspuns:

Nu ne spui cate clase se fac in Rep. Moldova inainte de liceu. Aici, 8. Daca acolo se fac 9, va trebui sa termini 9, altfel nu primesti diploma de absolvire a scolii.

| alexandraaleee a răspuns:

Nu poți da examenele in Romania! Le dai acolo și aștepți să termini clasa a 9a si abia după te poți transfera aici