| István_János-Széll_1973 a întrebat:

Buna ziua!
Fiul meu este in liceu. A terminat clasa IX si vrea sa mearga in scoala profesionala, dar nu cu transfer in clasa X, vrea sa inceapa profesionala din start, de la clasa IX. Mentionez ca in clasa IX in liceu a ramas corigent la unele materii. Se poate inscrie in scoala profesionala?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Se pare ca au dreptate, atat scoala cat si Inspectoratul scolar. Am gasit, cautand pe internet, un act normativ, respectiv OMEN 4795/31.08.2017, care spune la Art.5 ca "absolventii clasei a VIII-a care au participat la procesul de admitere in anii precedenti si au fost inmatriculati intr-o unitate de invatamant, in invatamantul liceal sau profesional....NU PARTICIPA LA PROCESUL DE ADMITERE pentru anul scolar 2018-2019. Pentru continuarea studiilor de catre acesti absolventi se aplica prevederile Regulamentului -cadru de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar"( ROFUIP).
Ce spune ROFUIP despre transferul elevilor, poti citi incepand cu pagina 41 din link-ul : https://www.edu.ro/sites/default/files/ROFUIP%20%20%20.pdf
Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Du-te neaparat luni, 18 iunie 2018, la respectiva scoala profesionala pentru a afla raspunsul direct de la sursa!( luni este ultima zi de inscrieri la profesionala ).

p.s. Din cate stiu, cei care au sustinut admiterea in liceu in 2017 se pot muta din invatamantul liceal in cel profesional numai prin transfer si cu sustinerea unor examene de dinferenta.

| István_János-Széll_1973 explică (pentru alessia5158):

Mersi frumos. Problema este: liceul nu vrea sa ne dea o hartrie cu care putem sa inscriem in scoala profesionala. Inspectoratul scolar spune, ca nu se poate, numai cu transfer.

| alessia5158 a răspuns (pentru István_János-Széll_1973):

Se pare ca au dreptate, atat scoala cat si Inspectoratul scolar. Am gasit, cautand pe internet, un act normativ, respectiv OMEN 4795/31.08.2017, care spune la Art.5 ca "absolventii clasei a VIII-a care au participat la procesul de admitere in anii precedenti si au fost inmatriculati intr-o unitate de invatamant, in invatamantul liceal sau profesional....NU PARTICIPA LA PROCESUL DE ADMITERE pentru anul scolar 2018-2019. Pentru continuarea studiilor de catre acesti absolventi se aplica prevederile Regulamentului -cadru de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar"( ROFUIP).
Ce spune ROFUIP despre transferul elevilor, poti citi incepand cu pagina 41 din link-ul : https://www.edu.ro/sites/default/files/ROFUIP%20%20%20.pdf
Succes si numai bine!

| Dishka a răspuns:

Consider că se poate, daca e sa o luam logic la liceu intri pe baza examenului de clasa a 8a, deci si la scoala profesională ar fi acelasi lucru, in orice caz se poate întreba la scoala respectiva, si oricum corigenta se da in august si se poate rezolva nu e problemă ..numai bine