| StefaniaIoanaaaaaaa a întrebat:

Buna ziua. Îmi poate oferi cineva niște informații despre Gregor Mendel? Am nevoie pentru un referat!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cauta cu google si gasesti destule informatii, apoi dupa ce citesti, faci un rezumat sau ce ai tu nevoie.Am citit si eu, de pe Britanica, daca stii engleza citeste, daca nu stii poti traduce cu google, intelegi destule pentru ce ai tu nevoie.

Interesanta lectura, dar nu e ceva la care te-ai fi asteptat. Dar na e bine de stiut, domeniul asta al genenticii e la inceput inca, asa ca cei in domeniu il considera pe Mendel mare scula, desi n-a facut cine stie ce mari descoperiri, dar cum am zis doemniul asta este f sensibil, f, mic, niveluri microscopice, e totusi o realizare cea facut.

Este interesant cum dea ajuns el sa se ocupe cu asa ceva, desi n-a fost o persoana stralucitoare,. sa exceleze la ceva anume, n-a fost in stare sa ia nici un examen de profesor, a picat de 2 ori, mai era si depreziv laughing dar la ajutat matematica si fizica, la astea era bun, se pricepea f bine, asa spun cei care au trait pe atunci.

Si cum si genetica banuita avea nevoie de calcule, asta la ajutat f mult, plus observatii, a fost o vreme pe linga mari botanisti, pe linga de astia ce lucrau cu microscop, pe linga fizicieni mari ai vremii, etc, toatre astea laui ajutat, atunci cand biserica laughing uite cine a facut descoperiri, tot biserica, dar asta pentru ca pe atunci biserica conducea tara, a fost pus sa faca ceva teste, pentru a afla cum sa faca fermierii anumite incuricsari la plante si animale, sa aduca mai multa productie, mai multa calitate celor care se ocupau cu agricultura, cum biserica avea mosii imense, cineva de acolo la pus pe Mmendel sa faca acele teste, stiind ca el studiase printre altele si botanica si fiziologia plantelor cu desteptii acelor vremuri.

Pina la final na realizat nimi, a bagat toate testele intr-o lucrare, pe care a si publicato, dar autoritatile vremii au spus ca cea aflat el, deja se stia, asa ca omu a murit si totulk a fost dat uitarii.

Mai tirziu au aparut alti cercetaori, care au bagat-o ca au aflat ei coada de la pruna laughing adica ca descoperise nu stiu ce chestii, ba sau dat loviti ca habar nu aveau de ce aflase mendel, desi ei singuri spusese mai inainte ca iau citit cartea, pana la urma au recunoscut ca sau folosit de testele sau ce aflase Mendel si uite asa toti au cazut de acord ca testele facute de Mnedel au fost inceputul geneticii moderne.

Cam asta e asa in mare povestea.Era fiu de tran, familia lui era modesta spre saraca,, restul citeste si tu si vezi ce mai bagi.

Spor la citit.

| relian a răspuns:

Nu stiu daca am spus ca Mendel a fost preot, desi initial facuse nu stiu ce universitatea care n-a avut dea face cu religia, dupa cea suferit nu stiu ce caderi nervoase, depresie, s-a dus la manastire laughing crezind ca acolo o fi mai bine. Sa nu uit era german, nascut in Cehia de astazi, atunci sub ocupatie austriaca, era imperiul austroungar pe atunci cred, dar ca idee era german, vorbea germana.

Na fost sa fie asa, pentru ca dupa ce s-a facut popa aia normal lau trimis sa cinte, sa ce se faceau pe vremuri, cand murea cineva se chema popa sal spovedeasca, si la cei care erau omoriti, judecati si omoriti, la fel venea popa sai cinte.

El cand a vazut astea, adica cum mor oamenii, fiind slab de inger, chestia asta la facut praf, a intrat iar in depresie laughing cei de la manastire cand au vazut asa, iau gasit post de profesor, asa a devenit el profesor, pentru ca stia f bine matematica, fizica, botanica, fiziologie etc.

Dar cum ajunse el sa faca acele teste? Biserica cum se stie avea f multe proprietati, terenuri, paduri, ferme de animale etc.La un mom dat Australia a inceput sa faca concurenta serioasa europenilor, mai ales la animale, la oi, aveau oi mai bune care dadeau lina de calitate si le facea concurenta celor din Europa.

Asa ca staretul de la manastirea unde era Mendel, pentru ca el desi era profesor tot in sluja bisericii facea asta, asa ca staretu la pus sa faca teste, sa vada ce se intampla, de ce nu se obtin rezultate mai bune de catre fermieri.

Nu Mendel a fost cel care a facut prima data incurucisari, experimente, alea se faceau deja de mult timp, el a fost pus sa vada ce se intampla, sa faca ceva sa obtina rezultate mai bune.

Asa a ajuns el sa lucre si sa faca acele experimente, adica sa afle de ce hibrizii segregau. Totul a fost in scop comercial, nici Mendel si nici biseerica n-a facut ceva in scop stiintific, ori ca era el chitit pe domeniu asta si voia sa stie, sa afle.

Asa ca omu s-a apucat, a facut experiomente pe plante, si a aflat acelasi rezultat ce deja fermierii stiau, adica ca hibrizii segregau, adica dupa ce erau iar cultivati, incuricisati, ei revedeau dupa cateva generatii la parintii din care fusese obtinut acel hibrid.

Mendel n-a facut doar observatii, a aflat in ce rapoarte se intampla lucru asta si daca se intampla doar ocazional sau este o regula.
Asa a aflat de segregarea genelor, sau hibrizilor, apoi a pus totul in cartea ce am zis si a tiparito, cu calcule cu tot, in amanunt.

Dar rezultatul lui era una deja stiut, chiar daca cei care stiau, doar observase si nu stia exact ce se intampla.
Nici Mnedel na stiut de ce se intampla, el doar a aratat ca se intampla cu formule, cu calcule bla bla vraja marii.

Mult mai triziu dupa stiu si eu suta de ani s-a aflat ca alea is gene, ca daca genele stau pe cromozom apropiate se transmit la gramada, doar daca stau departe se transmite doar o anumita gena, si chestii de astea.

Ei obtineau un hibrid, cu o anumita caracteristica, care apoi se destrama, deci acel hibrid nu mentinea acele caracteristici, segregau cum spunea Mendel.

Concluzia? Dupa mine, Mendel na aflalt mare brinza laughing nici foloase na adus manastirii, asa ca australienii au continuat sa le faca concurenta.
Doar ca studiile lui au contribuit cu un pas la genetica, dar n-a descoperit cum am spus coda la pruna Mendel laughing
Nici na stiut de ce se intampla, cum se intimpla.Acu fiecare cu cel doare, daca aia asa au considerat ca el sa fie parintele genenticii, asta e, mergem asa.

| korina99 a răspuns:

Gregor Mendel, fondatorul geneticii ca stiinta:
https://www.scritub.com/biologie/GREGOR-MENDEL-FONDATORUL-GENET22976.php

Mecanismele transmiterii caracterelor ereditare:
https://www.rasfoiesc.com/......ARAC28.php

sper sa te ajute